Ultrahang vizsgálat

Ultrahang vizsgálat

Szerző: Hepatológiai Központ | Módosítva: 2020.09.30 09:45

Az ultrahanghullámmal működő készülékkel végzett vizsgálat a képalkotó eljárások közé sorolható. Az ultrahang vizsgálat igen elterjedt, segítségével könnyebben megállapítható a pontos diagnózis. A vizsgálat eredménye a máj felépítésére a gyulladás jelenlétére illetve daganatok jelenlétére enged következtetni.

Mi a hasi ultrahang célja?

A belgyógyászati és gasztroenterológiai kivizsgálások alkalmával gyakran felmerül az ultrahanggal történő diagnosztizálás. Ennek legfőbb oka az, hogy segítségével pontos információkat kapunk a hasi szervek állapotáról.

Milyen területeket vizsgál a készülék?

Hasi ultrahang vizsgálat során a hasüreg szervei (pl. máj, epehólyag, lép, vesék, húgyhólyag) kerülnek megfigyelésre. A képalkotó vizsgálat alatt a hasüreg nagyobb erei, a hasi főverőér valamint az ezek környékén található nyirokcsomók állapota ellenőrizhető. Továbbá a szervek méretbeli változásai, szerkezeti rendellenességei, fejlődési eltérései, epekövesség, vesekövesség, gyulladásos megbetegedések, jó- és rosszindulatú daganatok, hasüregi folyadékgyülem is kimutathatóak vele. Amennyiben a páciens bélrendszeri panaszokkal küzd további vizsgálatok elvégzése javasolt (pl. gyomor- vastagbéltükrözés).

Hogyan zajlik a vizsgálat?                     

A vizsgálat elvégzéséhez szabaddá kell tenni a hasi területet, majd hanyatt fekve kell elhelyezkedni a vizsgálóágyon. A vizsgálat nem jár fájdalommal. A vizsgálat előtt az ultrahangfejet speciális, erre a célra készített zselével kenik be, melynek segítségével az ultrahanghullámok terjedése javul. Miután ez megtörtént, a vizsgálófej lassú mozgatásával áttekintik a hasi szerveket. A belső szervek azonnal képet adnak a monitoron, a készülék segítségével könnyen láthatóvá és mérhetővé válnak. Végezetül a bőrre került maradék zselé is eltávolításra kerül. A vizsgálat körülbelül 15-20 percet vesz igénybe.

Felkészülés a hasi ultrahangos vizsgálatra

A hasi ultrahang vizsgálatra éhgyomorra kell érkezni, tehát a vizsgálatot megelőző 6 órában tilos ételt fogyasztani. Csapvíz és szénsavmentes ásványvíz fogyasztása megengedett. Ha esetleg a korábbiakban volt már hasi ultrahangos vizsgálaton, az előző leleteket érdemes magával vinnie, hiszen így könnyebben fény derül az esetleges eltérésekre.

A vizsgálat nem jár fájdalommal, a szervezetre káros hatása nincs. Az időben diagnosztizált elváltozások hatékonyabban orvosolhatóak.

A májszerkezeti vizsgálatról bővebben itt olvashat. >>

Téma szakértője

  • Dr. Németh Aliz

    • hepatológus, gasztroenterológus
  • Specialitások:

    Májat érintő problémák kezelése:

    • máj szerkezeti vizsgálat
    • alkoholos májbetegségek
    • alkoholos és nem alkoholos zsírmáj
    • májmegnagyobbodás, krónikus vírusos májbetegségek
    • akut májgyulladás, immun-, anyagcserezavar okozta májbetegségek

     

    Gasztroenterológiai problémák kezelése:

    • epés refluxbetegség, epehólyag működési zavara
    • hasnyálmirigy betegségek
    • puffadás, hasi fájdalmak, felszívódási zavarok
    • széklet változások

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • májszerkezeti vizsgálat 15 kg testsúlyt meghaladó gyermekek esetében is

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em. 

    Telefonszám:  +36 30 141 4240

     

    Online bejelentkezés

Hírek

Mi lehet a kapcsolat a menopauza és a zsírmáj közt?

A menopauza sok nőnél kellemetlen tünetekkel jelentkezik, mint például a hőhullámok, a hangulatváltozás és igen gyakran a hízás. Ez utóbbi pedig nem csak esztétikai kihívást jelenthet, de az egészségre is kihathat, számos betegség kockázatát, így a zsírmáj kialakulásáét is növelve. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. a zsírmáj rizikófaktoraira és a változókorban lévő nők kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Zsírmáj? 4 módszer a máj zsírmennyiségének csökkentésére

A nem alkoholos zsírmáj a leggyakoribb krónikus májbetegség, ami egyre többeket érint világszerte. Mivel alapvetően életmód alapú betegségről van szó, a kezelés is erőteljesen épít az életmódváltoztatásra, amelynek alapjairól dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus beszélt.

Az orvos válaszol

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK