Puffadás

Puffadás

Szerző: Hepatológiai Központ | Módosítva: 2021.10.01 14:52

A hasi puffadást az egyik legkellemetlenebb emésztőrendszeri panaszként tartjuk számon. A probléma gyökere az emésztőrendszer zavara, melynek hátterében több kiváltó ok is meghúzódhat.

Kialakulása

Az életmódbeli tényezők igen meghatározóak a tünet kialakulásában. A stresszes életmód, a túlhajszolt, kimerült szervezet hajlamosít arra, hogy rossz étkezési szokásokat vegyünk fel. Ilyen esetben a falattal együtt levegő is kerül a nyelőcsőbe, továbbá a kapkodó evés, valamint a rágózási szokások is rontanak a helyzeten.

Természetesen a mindennapi táplálkozás során fogyasztott puffasztó ételek, szénsavas italok is okozhatnak puffadásérzetet.

Gyakran a cukorbetegségben javasolt készítmények, illetve antibiotikumok váltják ki e problémát.

Leggyakoribb okok

Emésztőrendszeri problémák

Irritábilis bél szindróma (IBS)

Funkcionális betegség, az oka egyelőre ismeretlen. Az IBS jellemzője, hogy túlérzékeny a bélrendszer, a páciens kismértékű bélfalfeszülést is fájdalomként él meg. A puffadáson kívül a tünetek között előfordulhat széklet változás (hasmenés, székrekedés). A tüneteket munkahelyi, magánéleti stresszhelyzet csak tovább fokozhatja.

Laktózintolerancia esetén laktáz enzim hiánya miatt tejcukor tartalmú ételek elfogyasztását követően hasmenés, teltségérzet, puffadás, hányinger és hasfájás jelentkezik.

Felszívódási zavar

Lisztérzékenységkor (coeliakia) puffadás, hasi fájdalom, hasmenés, bőrtünetek, hajhullás, menstruációs zavarok, meddőség, izomfájdalom, fogyás jelentkezhet.

 

          Jelentkezzen be hepatológiai vizsgálatra!       

+36 30 141 4240

 

Enzimhiány – hasnyálmirigy emésztőenzim zavar, csökkenés és hiány

Enzimhiány is állhat a háttérben, ami az ételek elfogyasztását követő szinte azonnali hasi fájdalom, puffadás, teltségérzet, hasmenés, fogyás jelentkezésével jár. A széklet bizonyos esetekben emésztetlen komponenseket tartalmaz, ami súlyos esetben szabad szemmel is látható.

Nem emésztőrendszeri problémák

Nőgyógyászati daganatok

A nőgyógyászati daganatok, különösen a petefészekdaganat okozhat efféle tünetet. Az előrehaladottabb szakban bizonytalan hasi panaszok jelentkezhetnek. Előfordulhat hasi teltségérzés, étkezéskor a szokatlanul korán bekövetkező jóllakottság érzése, haspuffadás, hasi fájdalom.

Vesebetegségek

A vesegörcs okozta hasi fájdalom, émelygés, puffadás, esetenként hányás jelentkezhet.

Pajzsmirigy alulműködés

E kórkép során lassul az anyagcsere, renyhébb lesz a bélműködés, gyakran alakul ki székrekedés, puffadás.

Cukorbetegség 

Súlyosan károsíthatja az emésztőrendszeri idegelemeket is, diabeteses gastroparesis alakulhat ki, ami a gyomor krónikus mozgászavarát, ún. motilitás zavarát idézi elő. Fokozza a teltségérzetet és a refluxos tüneteket. A has és a bélrendszer gyakran nagyon puffadt. Ezek ürülése is lassabb.

A panaszok tartós fennállása esetén

Ha az életmódbeli változtatások ellenére sem csökken a puffadás, valamint tartósan, hosszú ideje fennáll gasztroenterológiai kivizsgálás javasolt. A leletek értékelésével szakorvos további belgyógyászati, esetleg endokrinológiai kivizsgálást javasolhat a végső diagnózis felállításához.

Téma szakértője

  • Dr. Németh Aliz

    • hepatológus, gasztroenterológus
  • Specialitások:

    Májat érintő problémák kezelése:

    • máj szerkezeti vizsgálat
    • alkoholos májbetegségek
    • alkoholos és nem alkoholos zsírmáj
    • májmegnagyobbodás, krónikus vírusos májbetegségek
    • akut májgyulladás, immun-, anyagcserezavar okozta májbetegségek

     

    Gasztroenterológiai problémák kezelése:

    • epés refluxbetegség, epehólyag működési zavara
    • hasnyálmirigy betegségek
    • puffadás, hasi fájdalmak, felszívódási zavarok
    • széklet változások

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • májszerkezeti vizsgálat 15 kg testsúlyt meghaladó gyermekek esetében is

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em. 

    Telefonszám:  +36 30 141 4240

     

    Online bejelentkezés

 

Hírek

Mi lehet a kapcsolat a menopauza és a zsírmáj közt?

A menopauza sok nőnél kellemetlen tünetekkel jelentkezik, mint például a hőhullámok, a hangulatváltozás és igen gyakran a hízás. Ez utóbbi pedig nem csak esztétikai kihívást jelenthet, de az egészségre is kihathat, számos betegség kockázatát, így a zsírmáj kialakulásáét is növelve. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. a zsírmáj rizikófaktoraira és a változókorban lévő nők kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Zsírmáj? 4 módszer a máj zsírmennyiségének csökkentésére

A nem alkoholos zsírmáj a leggyakoribb krónikus májbetegség, ami egyre többeket érint világszerte. Mivel alapvetően életmód alapú betegségről van szó, a kezelés is erőteljesen épít az életmódváltoztatásra, amelynek alapjairól dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus beszélt.

Az orvos válaszol

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK