A májbetegség kezelésében a rendszeres mozgás segít a betegség egyensúlyának beállításában és fenntartásában, valamint a szervezet anyagcsere állapotának rendezésében.
Életmód Orvosi Központ - 1015 Budapest, Ostrom utca 31.
A májbetegség előfordulása igen gyakori világszerte. Kialakulásában igen nagy szerepet játszik a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás (túlzott alkoholfogyasztás, nagy mennyiségű kalória- és szénhidrátbevitel). Ezen felül a mindennapos stressz jelenléte, kezelésének hiánya csak ront az alap problémán. Az előbb felsorolt tényezők összessége hosszú távon súlyos szövődmények kialakulásához vezethet. Számos vizsgálat igazolta, hogy a rendszeres mozgás nagymértékben segít a zsírmáj kezelésében.
Mindezen kedvező hatások elérhetőek a rendszeres és megfelelő intenzitású fizikai aktivitás segítségével, így más életmódbeli változtatásokkal (táplálkozás beállítása, stress kezelése) hatékonyan kezelhető a zsírmáj. Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Első ízben fontos tisztázni a kérdéskört érintő fogalmakat. A nemzetközi irodalomban a fizikai aktivitás az alacsony intenzitású, könnyed mozgást jelenti. Ide sorolható a házimunka vagy a kutyasétáltatás. A mozgásszegény életmódból való kilépéshez ezek a „lépések” is fontosak, viszont a fittség javításához illetve a betegségek kezelése érdekében ennél intenzívebb, legalább közepes intenzitású testmozgás szükséges.
A WHO (Egészségügyi Világszervezet) ajánlásában heti legalább 150 percet végzett, mérsékelt-közepes intenzitású kardio- és 2x30 perc izomerősítő mozgás ajánlott egy felnőtt számára. Mérsékelt-közepes intenzitásról akkor beszélhetünk, ha sikerül elérni a maximális pulzus 50-70%-át. A kardiomozgás, mely egyben növeli a pulzusszámot és véráramlást helyettesíthető 75 percig végzett mérsékelt-közepes intenzitású testedzéssel.
Központunk rendelkezik mozgásstúdióval, ahol szakképzett mozgásterapeutáink segítenek a megfelelő mozgásterápia megtervezésében és kivitelezésében is. Bár szakembereink felkészültek a nem várt események elhárítására, a biztonságos, egészséges testedzés biztosítása érdekében minden alkalommal a mozgás megkezdése előtt vérnyomás- és vércukormérés történik.
Mozgásteraputához bejelentkezés
Téma szakértője
Nagy Abonyi András
A menopauza sok nőnél kellemetlen tünetekkel jelentkezik, mint például a hőhullámok, a hangulatváltozás és igen gyakran a hízás. Ez utóbbi pedig nem csak esztétikai kihívást jelenthet, de az egészségre is kihathat, számos betegség kockázatát, így a zsírmáj kialakulásáét is növelve. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. a zsírmáj rizikófaktoraira és a változókorban lévő nők kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.
A nem alkoholos zsírmáj a leggyakoribb krónikus májbetegség, ami egyre többeket érint világszerte. Mivel alapvetően életmód alapú betegségről van szó, a kezelés is erőteljesen épít az életmódváltoztatásra, amelynek alapjairól dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus beszélt.