A daganatos megbetegedések sajnos egyre jellemzőbbek hazánkban. A májdaganatok ritkán, a lakosság 2-4%-ánál fordulnak elő, ellenben a halálozási ráta kétségbe ejtő. Az 50 év feletti férfiak között gyakrabban jelentkező betegség, mely gyorsan áttétet képez.
Két formája ismert: elsődleges és másodlagos májrák. Az elsődlegesek a közvetlenül májból kiinduló kórképek, a másodlagosak pedig a főként emésztő-, ivar-szervek, emlő- és tüdőrák áttéteként jelentkező májtumorok.
Májrák kialakulhat egy másik szerv betegségének szövődménye által. Ilyen lehet pl. a májzsugor (cirrhosis), melynek kialakulásában gyakran alkoholizmus, fertőzés vagy mérgezés játszik szerepet. Egyes országokban hepatitis B okozta májgyulladásból alakul ki. Európában C típusú fertőzések szövődményeként tartják számon. Sajnálatos módon Magyarországon a legtöbb májdaganat hátterében alkoholizmus áll. Ugyancsak májrákot okoz a szervezetet hosszú távon érő mérgezés, hiszen e szerv feladata a méreganyagok kiszűrése a szervezetből. Ezzel magyarázható, hogy a trópusi országokban élelmiszer fertőzést okozó aflatoxin gomba is növeli a májrák kialakulásának kockázatát.
Tünetei
A betegség kezdeti stádiumában nem jár tünettel. Előrehaladott állapotában sem produkál jellegzetes tüneteket, ezért gyakran más problémára gyanakszik az orvos. Előfordulhat levertség, rossz közérzet, étvágytalanság, émelygés, hányinger, hányás, fogyás, láz, sárgaság, ödémás végtagok, puffadt has.
A májdaganatok kezelése elsősorban a daganat műtéti eltávolításával történik. A máj regenerálódásra képes szerv, természetesen a legjobb prognózis egészséges, problémáktól mentes esetén várható. Ha a sebészi beavatkozásra nincs lehetőség, kisebb beavatkozások állnak rendelkezésre, melyekkel elpusztítják a rákos gócokat. A radiofrekvenciás kezeléssel a tumor ellátó ereket és magát a daganatot pusztítják el gyógyszeresen. Napjainkban emellett a májsejtek pusztítására már radioaktiv anyagot is alkalmaznak. Kemoterápiát e betegség esetében nem szoktak alkalmazni, mely az egész szervezetet érinti.
Kiemelten fontos, hogy a páciens a gyógyulást követően az előírt kontroll vizsgálatokon részt vegyen, hiszen ha esetleg állapotromláskor, kiújuláskor, áttét megjelenésekor meg kell kezdeni az további kezeléseket.
Májdaganat kivizsgálásra bejelentkezés
Májat érintő problémák kezelése: Gasztroenterológiai problémák kezelése: Rendelés típusa: Rendelés helye: Mammut II. 5.em. Telefonszám: +36 30 141 4240 Téma szakértője
Dr. Németh Aliz
Magyarországon hepatitisz A járvány van, ugyanis a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint az év első két hónapjában a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva hétszeresére nőtt a hepatitis A fertőzés gyanújával jelentett fertőző betegek száma. Milyen tünetek és körülmények esetén gyanakodhatunk a fertőzésre? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus válaszolt a kérdésre.
A nem-alkoholos zsírmáj az legelterjedtebb krónikus májbetegség, ami a nyugati világban a felnőttek közel negyedét érinti. A veszélye pedig nem csak abban áll, hogy ez a rendellenes májfunkciók vezető oka, de számos betegség önálló rizikófaktora is. Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus az ismertebb szövődményeken túl a stroke növekvő kockázatára és a megelőzés lehetőségére hívta fel a figyelmet.