Zsírmáj? 4 módszer a máj zsírmennyiségének csökkentésére

Zsírmáj? 4 módszer a máj zsírmennyiségének csökkentésére

Dr. Németh Aliz Módosítva: 2024.08.14 10:08

A nem alkoholos zsírmáj a leggyakoribb krónikus májbetegség, ami egyre többeket érint világszerte. Mivel alapvetően életmód alapú betegségről van szó, a kezelés is erőteljesen épít az életmódváltoztatásra, amelynek alapjairól dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus beszélt.

A zsírmáj egyik legnagyobb veszélye, hogy sokáig tünetmentes

A nem alkoholos zsírmáj olyan elterjedt állapot, hogy amerikai felmérések szerint minden negyedik felnőttet érint, akik közül azonban csak kevesen kapnak diagnózist. Ennek fő oka amerikai források szerint, hogy a háziorvosok kevésbé vannak tudatában a zsírmáj veszélyeinek, és esetleg a diagnózis felállításának lehetőségeit sem ismerik pontosan.
A zsírmáj egy fájdalmatlan máj szerkezeti vizsgálattal diagnosztizálható.- Az egyik legnagyobb kockázat a késői felismerés, ugyanis kezdetben a zsírmáj egyáltalán nem okoz tünetet – hangsúlyozza dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. – Sokakban még mindig az a képzet él, hogy csak az alkohol károsíthatja a májat, holott a nem alkoholos zsírmáj a májkárosodás fő oka, ami idővel a máj működési zavarához, végső soron akár májrákhoz is vezethet. A zsírmáj alapján kialakuló állapotok a májtranszplantáció második leggyakoribb okaként jelennek meg Amerikában.
A máj bizonyos zsírtartalma, 5-10% normálisnak tekinthető, de ha ennél magasabb az arány, akkor már zsírmájról van szó, ami 50 felett sokkal gyakoribb. Ennek többek közt az az oka, hogy ebben a korban a rizikófaktorok is többeknél megjelennek, mint például a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és vércukorszint, valamint az elhízás. Nőknél ehhez még hozzáadódik a menopauza is, hiszen a korábbi magasabb ösztrogénszint zsírmáj tekintetében is védőfaktor. Azért lenne fontos a korai felismerés, mert bizonyos szintig a májban lévő zsír mennyisége csökkenthető, így az állapot eddig a pontig még visszafordítható. A felismerés eszköze pedig a hepatológiai kivizsgálás részeként végezhető máj szerkezeti vizsgálat, ami gyakorlatilag egy fájdalmatlan, sugárterheléssel nem járó speciális ultrahang, amit minden veszélyeztetett személynél fontos lenne elvégezni.

4 módszer a máj zsírtartalmának csökkentéséhez

  • Egészséges testsúly visszaállítása

A zsírmáj diéta kialakításában dietetikus tud segíteni.Mivel a zsírmáj döntően a túlsúly, az elhízás talaján alakul ki, a testsúlycsökkentés alapvető jelentőségű az állapot visszafordításához. A jó hír, hogy nem csak az ideális testsúly elérése járhat javulással, már akár 5%-nyi fogyás is hozhat eredményt, 10%-nyi testsúlycsökkenés pedig a hegszövetek tekintetében is javulást jelenthet. Azonban nem mindegy, milyen módszerrel fogyunk! Az American Liver Foundation arra hívta fel a figyelmet, hogy a túl gyors fogyás, a rosszul összeállított étrend paradox módon szintén a zsírmáj rizikófaktora. Általánosságban elmondható, hogy a mediterrán diéta célravezető lehet, de a legjobb, ha dietetikus segít a személyre szabott étrend összeállításában, ami hatékony és biztonságos.

  • Fast food (gyorsételek) kerülése

Az, amit nem eszünk, legalább olyan fontos, mint az, amit eszünk. Kutatók úgy találták, hogy azoknál az elhízással élő személyeknél és cukorbetegeknél, akik a napi kalóriabevitelük legalább 20%-át gyorsételekből viszik be, drámaian megnő a máj zsírtartalma. Az ilyen típusú ételek közel olyan mértékben károsíthatják a májat, mint a komolyabb alkoholfogyasztás.

  • Rendszeres mozgás

A fizikai aktivitás minden esetben hozzájárul a fogyáshoz, de kutatások szerint a zsírmájjal élőknél akkor is pozitív hatása van, ha nem fogynak. Az edzés ilyen esetekben is jelentős tényező az állapotromlás megállításában. Különösen, ha a kardioedzéseket izomerő fejlesztéssel kombináljuk, bár önmagában a heti legalább 150 percnyi kardiomozgás (például gyors gyaloglás, kocogás, úszás, tánc) is képes csökkenteni a májban mérhető zsír mennyiségét. 

  • Alkoholfogyasztás visszaszorítása

Annak, aki már kialakult zsírmáj esetén szeretné csökkenteni a máj zsírtartalmát, egyáltalán nem ajánlott alkoholt fogyasztania, még az egyébként tolerálható mennyiséget sem. Ennek főként az az oka, hogy az alkohol jelentős hatással van a májkárosító folyamat előrehaladásában.

Forrás: Hepatológiai Központ (www.hepatologiaikozpont.hu)

 

Téma szakértője

  • Dr. Németh Aliz

    • hepatológus, gasztroenterológus
  • Specialitások:

    Májat érintő problémák kezelése:

    • máj szerkezeti vizsgálat
    • alkoholos májbetegségek
    • alkoholos és nem alkoholos zsírmáj
    • májmegnagyobbodás, krónikus vírusos májbetegségek
    • akut májgyulladás, immun-, anyagcserezavar okozta májbetegségek

     

    Gasztroenterológiai problémák kezelése:

    • epés refluxbetegség, epehólyag működési zavara
    • hasnyálmirigy betegségek
    • puffadás, hasi fájdalmak, felszívódási zavarok
    • széklet változások

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • májszerkezeti vizsgálat 15 kg testsúlyt meghaladó gyermekek esetében is

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em. 

    Telefonszám:  +36 30 141 4240

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő!
Olyan kérdésem lenne 2 hónappal ezelőtti vérkép leleten Vettük észre GAMMA GT:166 laboreredmény mutatott!Ez magas!Háziorvos elküldött hasi ultrahangra ami semmilyen kórós eltérést nem mutatott májnál és a több hasi szervnél sem!!Következő vérnyomáscsökkenető gyógyszereket szedtem:Amblodipin,Nebibeta,Irbesartan!Amlodipin helyett visszaálltam Tenox 5mg!Az lenne kérdésem csináltassak e kontroll vérképet illetve ha magas akkor is Gamma Gt szint mit tegyek?Amblodipintől lehet e megugrása Gamma gt szintnek?Köszönettel:Fegyveres Balázs

Dr. Németh Aliz
Dr. Németh Aliz hepatológus, gasztroenterológus
Kedves Balázs!

Mindenképpen javasolt a kontroll laborvizsgálat, koleszterin és triglicerid értékekkel bővítve. A GGT érték több okból is emelkedhet, például előzetes gyógyszerszedéstől és alkoholfogyasztástól is.
Amennyiben továbbra is májfunkciós eltéréseket észlelne, keresse fel a Hepatologiai központunkat konzultációra. Lehetőség van az úgynevezett tranziens elasztographiás vizsgálatra is, amely a máj szerkezetéről és zsírtartalmáról ad pontos információkat.

Tisztelettel:

dr. Németh Aliz

Páciensek mondták

Hozzáállás 5*

A doktornő végre komolyan vette a problémámat és kiderítette, hogy epés reflux okozta a panaszaimat. Nagyon sokat köszönhetek neki. Végül örülök, hogy nem adtam fel a keresést. :)

További vélemények

Hírek

A májzsugor nyelőcső visszér-tágulatot is okozhat

A májzsugor vagy cirrózis a májkárosodás veszélyes stádiuma, ami évek alatt alakul ki a máj fokozatos zsugorodásának, hegesedésének következményeként. A májzsugor jelentősen hozzájárul a májelégtelenség és májdaganat kockázatának növekedéséhez, valamint nyelőcső visszér-tágulatot is okozhat. A diagnózis és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus.

Mi lehet a kapcsolat a menopauza és a zsírmáj közt?

A menopauza sok nőnél kellemetlen tünetekkel jelentkezik, mint például a hőhullámok, a hangulatváltozás és igen gyakran a hízás. Ez utóbbi pedig nem csak esztétikai kihívást jelenthet, de az egészségre is kihathat, számos betegség kockázatát, így a zsírmáj kialakulásáét is növelve. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. a zsírmáj rizikófaktoraira és a változókorban lévő nők kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Az orvos válaszol

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK