A nem alkoholos zsírmáj a leggyakoribb krónikus májbetegség, ami egyre többeket érint világszerte. Mivel alapvetően életmód alapú betegségről van szó, a kezelés is erőteljesen épít az életmódváltoztatásra, amelynek alapjairól dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus beszélt.
A nem alkoholos zsírmáj olyan elterjedt állapot, hogy amerikai felmérések szerint minden negyedik felnőttet érint, akik közül azonban csak kevesen kapnak diagnózist. Ennek fő oka amerikai források szerint, hogy a háziorvosok kevésbé vannak tudatában a zsírmáj veszélyeinek, és esetleg a diagnózis felállításának lehetőségeit sem ismerik pontosan.
- Az egyik legnagyobb kockázat a késői felismerés, ugyanis kezdetben a zsírmáj egyáltalán nem okoz tünetet – hangsúlyozza dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. – Sokakban még mindig az a képzet él, hogy csak az alkohol károsíthatja a májat, holott a nem alkoholos zsírmáj a májkárosodás fő oka, ami idővel a máj működési zavarához, végső soron akár májrákhoz is vezethet. A zsírmáj alapján kialakuló állapotok a májtranszplantáció második leggyakoribb okaként jelennek meg Amerikában.
A máj bizonyos zsírtartalma, 5-10% normálisnak tekinthető, de ha ennél magasabb az arány, akkor már zsírmájról van szó, ami 50 felett sokkal gyakoribb. Ennek többek közt az az oka, hogy ebben a korban a rizikófaktorok is többeknél megjelennek, mint például a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és vércukorszint, valamint az elhízás. Nőknél ehhez még hozzáadódik a menopauza is, hiszen a korábbi magasabb ösztrogénszint zsírmáj tekintetében is védőfaktor. Azért lenne fontos a korai felismerés, mert bizonyos szintig a májban lévő zsír mennyisége csökkenthető, így az állapot eddig a pontig még visszafordítható. A felismerés eszköze pedig a hepatológiai kivizsgálás részeként végezhető máj szerkezeti vizsgálat, ami gyakorlatilag egy fájdalmatlan, sugárterheléssel nem járó speciális ultrahang, amit minden veszélyeztetett személynél fontos lenne elvégezni.
Mivel a zsírmáj döntően a túlsúly, az elhízás talaján alakul ki, a testsúlycsökkentés alapvető jelentőségű az állapot visszafordításához. A jó hír, hogy nem csak az ideális testsúly elérése járhat javulással, már akár 5%-nyi fogyás is hozhat eredményt, 10%-nyi testsúlycsökkenés pedig a hegszövetek tekintetében is javulást jelenthet. Azonban nem mindegy, milyen módszerrel fogyunk! Az American Liver Foundation arra hívta fel a figyelmet, hogy a túl gyors fogyás, a rosszul összeállított étrend paradox módon szintén a zsírmáj rizikófaktora. Általánosságban elmondható, hogy a mediterrán diéta célravezető lehet, de a legjobb, ha dietetikus segít a személyre szabott étrend összeállításában, ami hatékony és biztonságos.
Az, amit nem eszünk, legalább olyan fontos, mint az, amit eszünk. Kutatók úgy találták, hogy azoknál az elhízással élő személyeknél és cukorbetegeknél, akik a napi kalóriabevitelük legalább 20%-át gyorsételekből viszik be, drámaian megnő a máj zsírtartalma. Az ilyen típusú ételek közel olyan mértékben károsíthatják a májat, mint a komolyabb alkoholfogyasztás.
A fizikai aktivitás minden esetben hozzájárul a fogyáshoz, de kutatások szerint a zsírmájjal élőknél akkor is pozitív hatása van, ha nem fogynak. Az edzés ilyen esetekben is jelentős tényező az állapotromlás megállításában. Különösen, ha a kardioedzéseket izomerő fejlesztéssel kombináljuk, bár önmagában a heti legalább 150 percnyi kardiomozgás (például gyors gyaloglás, kocogás, úszás, tánc) is képes csökkenteni a májban mérhető zsír mennyiségét.
Annak, aki már kialakult zsírmáj esetén szeretné csökkenteni a máj zsírtartalmát, egyáltalán nem ajánlott alkoholt fogyasztania, még az egyébként tolerálható mennyiséget sem. Ennek főként az az oka, hogy az alkohol jelentős hatással van a májkárosító folyamat előrehaladásában.
Forrás: Hepatológiai Központ (www.hepatologiaikozpont.hu)
Májat érintő problémák kezelése:
Gasztroenterológiai problémák kezelése:
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 30 141 4240
További véleményekA doktornő végre komolyan vette a problémámat és kiderítette, hogy epés reflux okozta a panaszaimat. Nagyon sokat köszönhetek neki. Végül örülök, hogy nem adtam fel a keresést. :)
A májzsugor vagy cirrózis a májkárosodás veszélyes stádiuma, ami évek alatt alakul ki a máj fokozatos zsugorodásának, hegesedésének következményeként. A májzsugor jelentősen hozzájárul a májelégtelenség és májdaganat kockázatának növekedéséhez, valamint nyelőcső visszér-tágulatot is okozhat. A diagnózis és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus.
A menopauza sok nőnél kellemetlen tünetekkel jelentkezik, mint például a hőhullámok, a hangulatváltozás és igen gyakran a hízás. Ez utóbbi pedig nem csak esztétikai kihívást jelenthet, de az egészségre is kihathat, számos betegség kockázatát, így a zsírmáj kialakulásáét is növelve. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. a zsírmáj rizikófaktoraira és a változókorban lévő nők kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.