A máj a legnagyobb belső szervünk, számtalan funkciót betölt és rengeteg folyamatban szerepet játszik. Éppen ezért a betegsége, a károsodása az egész szervezet működését befolyásolhatja. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus éppen ezért azokra a rizikófaktorokra hívta fel a figyelmet, amelyek megléte esetén érdemes kivizsgáláson részt venni.
- A máj feladatai olyan összetettek és szerteágazóak, hogy a szerv megfelelő működése döntő jelentőségű. Aki tehát ebből a szempontból rizikófaktorokkal rendelkezik, mindenképpen érdemes rendszeresen ellenőriztetnie a májfunkcióit, hiszen a májbetegségek 90%-a megelőzhető. Azért is fontos a kivizsgálás, mert a máj olyan kitartó szerv, hogy károsodása, funkcióromlása sokáig nem feltétlenül jár tünettel. Akár évekig is tünetmentes lehet valaki, akinél fennáll például a méregtelenítő funkció zavara, és esetleg már csak a súlyos májkárosodással fordul orvoshoz. Ekkor viszont már sürgősséggel, hiszen például, ha megemelkedik a vér ammóniaszintje, olyan panaszok jelentkezhetnek, mint a zavartság, a viselkedésváltozás vagy akár a kóma. Az enyhébb tünetekre is fel kell tehát figyelni, mint például a fogyás, a vizelet sötétebbé, a széklet világosabbá válása, az emésztési panaszok, a kimerültség, talp és tenyér vörösség, sérülékeny, elvékonyodott bőr, súlyosabb esetben sárgaság. Jó lenne tehát a veszélyeztetteknek időnként részt venni egy kivizsgáláson, amelynek alapvetően része lehet a laborvizsgálat, a hasi ultrahang és akár a fájdalmatlan máj szerkezeti vizsgálat is – hangsúlyozza dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus.
A májat érintő rizikófaktorok döntő része életmódbeli, kisebb részük – mint például az életkor vagy a nem – nyilvánvalóan adottság. A jó hír, hogy az életmódfaktorokon lehet változtatni, és ha sikerül ezt megtenni, jelentősen hozzájárulhatunk májunk egészségének és jó működésének megőrzéséhez. E tekintetben érdemes alapul venni egy kockázatbecslő honlap kérdéseit. (Ezt a rizikóbecslést angol nyelven valóban lehet végezni ezen az oldalon: https://southasianliverinstitute.com/liver-disease-risk-calculator/)
Íme, a kérdések:
- 18-25
- 26-40
- 41-60
- 60 fölötti
- Férfi
- Nő
- Túlsúllyal élek.
- Gyakran fogyasztok alkoholt.
- Bizonyos genetikai hajlammal rendelkezem (volt májbeteg a családban) / autoimmun betegségem van.
- Más okból.
- Igen
- Nem
- Igen
- Nem
- Több mint 2.5 órát hetente.
- 1-2 órát hetente.
- Kevesebb, mint 1 órát hetente.
- Soha.
- Soha.
- Havonta vagy még ritkábban.
- 2-4 alkalommal havonta.
- 2-3 alkalommal hetente.
- 4 alkalomnál többször hetente.
- Napi háromszor étkezem, beleértve a reggelit.
- Heti háromnál többször nassolok.
- Heti háromnál többször eszem feldolgozott élelmiszert.
- Heti háromnál többször iszom üdítőt vagy gyümölcslevet.
- Heti háromnál többször étkezem étteremben / rendelek ételt.
A válaszok függvényében kiderülhet, ha szinte egyáltalán nem vagyunk veszélyeztettek a májbetegségek szempontjából, hogy miben érdemes változtatni az életmódunkon, illetve, ha e tekintetben jelentős rizikófaktorokkal élünk (például elhízás, rendszeres alkoholfogyasztás, nem kiegyensúlyozott étkezési szokások, mozgásszegénység, cukorbetegség), az eredmények is azt mutatják, hogy mielőbb hepatológiai vizsgálaton kellene részt vennünk.
Forrás: Hepatológiai Központ (www.hepatologiaikozpont.hu)
Májat érintő problémák kezelése:
Gasztroenterológiai problémák kezelése:
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 30 141 4240
További véleményekTeljes mértékben elégedett vagyok a doktornő figyelmével, segítőkészségével, szakmai tudásával, de leginkább azzal a figyelemmel, empátiával, mellyel ritkán találkozom az egészségügyben. Azt éreztem, hogy az orvos nem egy hierarchiában felettem álló személy, hanem partner a gyógyulásomban, ezt nem szoktam érezni. Nem kioktat, hanem megért. Nem földbe döngöl, hanem bátorít. Bárcsak több hasonló személyiséggel találkoznék.
Magyarországon hepatitisz A járvány van, ugyanis a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint az év első két hónapjában a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva hétszeresére nőtt a hepatitis A fertőzés gyanújával jelentett fertőző betegek száma. Milyen tünetek és körülmények esetén gyanakodhatunk a fertőzésre? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus válaszolt a kérdésre.
A nem-alkoholos zsírmáj az legelterjedtebb krónikus májbetegség, ami a nyugati világban a felnőttek közel negyedét érinti. A veszélye pedig nem csak abban áll, hogy ez a rendellenes májfunkciók vezető oka, de számos betegség önálló rizikófaktora is. Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus az ismertebb szövődményeken túl a stroke növekvő kockázatára és a megelőzés lehetőségére hívta fel a figyelmet.