Zsírmáj diagnózisnál az egyik legfontosabb feladat az állapotromlás megakadályozása, amely csak részben épül a gyógyszeres kezelésre. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus az életmódra vonatkozó legfontosabb ajánlásokról beszélt.
Amikor valaki zsírmáj diagnózist kap, három lehetőséggel lehet számolni:
Az első két eset az, amely életmóddal befolyásolható, és amelyek kapcsán sokszor a kapcsolódó állapotokat, például a magas vérnyomást, magas koleszterinszintet, cukorbetegséget, illetve az alkoholfüggőséget kell megcélozni, valamint természetesen az emiatt kialakult következményeket is kezelni szükséges. Mivel nincs specifikus gyógyszer a zsírmáj kezelésére, az elrendelt gyógyszerek elsősorban éppen a kapcsolódó problémák kezelésére hivatottak.
Első helyen szerepel a testsúly csökkentés, a normál (18-25 közé eső) BMI, vagyis testtömeg-index elérése. A túlsúly tizedének leadása már csökkenti a májban felhalmozódó zsír mennyiségét és javít az állapoton.
Az alkoholfogyasztás kézenfekvően elsőszámú rizikófaktora az alkohol zsírmájnak, de az alkohol a nem alkoholos zsírmáj esetén is erősen kerülendő, a májra gyakorolt romboló hatása miatt.
Minden esetben fontos csökkenteni a cukor és hozzáadott cukor (ez nem csak a fehércukorra vonatkozik), a finomított gabonák (fehér pékáruk, tészták, fehér rizs), a túl sok sült, bundázott és sós élelmiszerek, valamint a zsíros húsok, sajtok elfogyasztott mennyiségét.
Dietetikus közreműködésével ajánlatos összeállítani egy olyan étrendet, amely gazdag zöldleveles zöldségekben, halakban, magvakban, zabpehelyben, és rendszeresen megtalálható benne a tofu, a fokhagyma, a kávé, a zöldtea, az avokádó, az olívaolaj, amelyeknek részt vesznek a máj zsírtartalmának csökkentésében. A dietetikus nem csak a kiegyensúlyozott, az ízlésnek megfelelő diéta kialakításában játszik nagy szerepet, de jelentősen hozzájárulhat a fogyás elősegítéséhez is.
A heti legalább 150 perces, közepes intenzitású kardiomozgás (legegyszerűbb lehet például a kocogás, a tempós gyaloglás, a biciklizés) akkor is javít a zsírmáj állapotán, ha nem eredményez testsúlycsökkenést.
- Zsírmáj esetén laborvizsgálatokkal és speciális máj szerkezeti vizsgálattal rendszeresen ellenőriznünk kell a zsírosodás mértékét és a máj esetleges károsodásának stádiumát – hangsúlyozza dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. – Ilyenkor lehetőség van a változtatások ellenőrzésére és esetleg a szükséges gyógyszerek, kezelések elrendelésére is. A cél mindenképpen a súlyos következmények, akár a májtranszplantáció megelőzése, az állapot javítása.
Forrás: Hepatológiai Központ (www.hepatologiaikozpont.hu)
Májat érintő problémák kezelése:
Gasztroenterológiai problémák kezelése:
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 30 141 4240
További véleményekDr. Németh Alíz figyelmességével, tettrekészségével és hozzáállásával nagyon meg voltam elégedve.
Magyarországon hepatitisz A járvány van, ugyanis a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint az év első két hónapjában a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva hétszeresére nőtt a hepatitis A fertőzés gyanújával jelentett fertőző betegek száma. Milyen tünetek és körülmények esetén gyanakodhatunk a fertőzésre? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus válaszolt a kérdésre.
A nem-alkoholos zsírmáj az legelterjedtebb krónikus májbetegség, ami a nyugati világban a felnőttek közel negyedét érinti. A veszélye pedig nem csak abban áll, hogy ez a rendellenes májfunkciók vezető oka, de számos betegség önálló rizikófaktora is. Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus az ismertebb szövődményeken túl a stroke növekvő kockázatára és a megelőzés lehetőségére hívta fel a figyelmet.