Milyen tünetei vannak a járványként terjedő hepatitisz A-nak?

Milyen tünetei vannak a járványként terjedő hepatitisz A-nak?

Dr. Németh Aliz Módosítva: 2025.03.27 09:01

Magyarországon hepatitisz A járvány van, ugyanis a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint az év első két hónapjában a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva hétszeresére nőtt a hepatitis A fertőzés gyanújával jelentett fertőző betegek száma. Milyen tünetek és körülmények esetén gyanakodhatunk a fertőzésre? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus válaszolt a kérdésre. 

Hogyan terjed a hepatitisz A vírus?

A hepatitisz A tünete lehet a hányás, hasmenés, gyengeség, sárgaság.Az NNK adatai szerint ma hazánkban a hepatitisz A járvánnyal leginkább érintett területek: Budapest, Pest és Fejér megye, ezért ezeken a területeken különösen fontos ismerni a terjedés okát, a tüneteket és a megelőzés lehetőségeit.
A leggyakoribb fertőzési forrás a higiénia hiánya miatt (fekáliával) szennyezett étel vagy víz fogyasztása, illetve a fertőzött személlyel vagy tárggyal történő szoros kapcsolat. Ritkán bár, de vér útján is terjedhet.  Az A-típus a többi hepatitisz formával szemben akut betegség, nem okoz krónikus májbetegséget. Oltással lehet megelőzni, és az e tekintetben veszélyes vidékeken különösen fontos a megfelelő higiénia, a gyakori kézmosás. Ha mégis megtörtént a fertőződés, az sokaknál semmiféle panaszt nem okoz, ám ha mégis, akkor az alábbi tünetelre kell felfigyelni:

  • szokatlan fáradtság, gyengeség,
  • hirtelen hányás, hasmenés,
  • alhasi, jellemzően jobb oldali fájdalom,
  • agyagos vagy szürke színű széklet, sötét vizelet,
  • étvágytalanság,
  • hőemelkedés,
  • sárgaság a bőrön, a szemfehérjén,
  • intenzív viszketés.

- A tünetek általában a vírus bejutása után néhány héttel jelentkeznek, legtöbbször enyhék és néhány hét alatt elmúlnak, de néha hosszú hónapokig tartó súlyos betegséget is okozhatnak - ismerteti dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. – Az orvosi vizsgálat és a differenciál diagnózis azonban még enyhe esetben is fontos, mert el kell különíteni a hepatitisz A fertőzést más májbetegségektől, amelyek esetleg komolyabb kezelést igényelnek. Tehát panaszok vagy fertőződés gyanúja esetén mindenképpen ajánlott orvoshoz fordulni.   

Van gyógyszer a hepatitsz A-ra?

A hepatitisz A vérvétellel kimutatható.Ha egy egyszerű vérvizsgálattal kimutatták a vírust, tudni kell, hogy a szervezet magától „kitisztítja” a hepatitisz A vírust. A legtöbb eset 6 hónapon belül májkárosodás nélkül gyógyul, nincs speciális hepatitisz A elleni gyógyszer. Mindazonáltal ritka esetekben, főként időseknél, várandósoknál, krónikus betegeknél előfordulhat, hogy a vírus akut májelégtelenséget okoz, ami kórházi kezelést igényel és súlyos esetben májátültetés is szükségessé válhat.
Amennyiben azonban nem súlyos esetről van szó, a gyógyulást elősegítheti a pihenés, a megfelelő étrend, és különösen a folyadékbevitel, ami hányás, hasmenés esetén megelőzheti a kiszáradást. Érdemes az orvostól tanácsot kérni a szedett gyógyszerekkel kapcsolatban, és a májkárosító hatása miatt a májgyulladás ideje alatt ajánlatos kerülni az alkoholfogyasztást. 
Aki pedig vírushordozó, a továbbadás elkerülése érdemében addig érdemes tartózkodnia a szexuális együttléttől, amíg kimutatható nála a hepatitisz A, fontos kezet mosnia minden vécéhasználat után és ajánlott tartózkodni a másik ételétől is.

Mikor és kinek ajánlott az oltás?

Ha valakinél nagy a hepatitis A vírussal való találkozás lehetősége, érdemes beadatni az oltást. Ez vonatkozik az alábbiakra:

  • Olyan területekre tervez menni, ahol erősebb a vírus jelenléte (például Mexikó, Közép- és Dél-Amerika, illetve szegényes vízhálózattal rendelkező területek). Ha járványveszélyes területre utazik, az oltást ajánlott 4 héttel, de minimum 2 héttel hamarabb beadatni, hogy a védettség biztosan kialakuljon. 
  • Alapbetegségük (például vérzékenység, krónikus hepatitisz B vagy C vírushordozók) vagy életmódjuk miatt (pl. intravénás kábítószer-használók, homoszexuálisok) fokozottan veszélyeztettek.

Ha valakinek a védőoltás ellenjavallt, az ún. passzív immunizálásban részesülhet, ami azt jelenti, hogy hepatitisz A ellenes ellenanyagot (immunglobulint) kaphat injekció formájában.

Forrás: Hepatológiai Központ (www.hepatologiaikozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

  • Dr. Németh Aliz

    • hepatológus, gasztroenterológus
  • Specialitások:

    Májat érintő problémák kezelése:

    • máj szerkezeti vizsgálat
    • alkoholos májbetegségek
    • alkoholos és nem alkoholos zsírmáj
    • májmegnagyobbodás, krónikus vírusos májbetegségek
    • akut májgyulladás, immun-, anyagcserezavar okozta májbetegségek

     

    Gasztroenterológiai problémák kezelése:

    • epés refluxbetegség, epehólyag működési zavara
    • hasnyálmirigy betegségek
    • puffadás, hasi fájdalmak, felszívódási zavarok
    • széklet változások

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • májszerkezeti vizsgálat 15 kg testsúlyt meghaladó gyermekek esetében is

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em. 

    Telefonszám:  +36 30 141 4240

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Üdvözlöm!
Mostanában gyakran van puffadás érzetem. Voltam már ultrahangon de nem mutatott ki semmit. Tud nekem segíteni?

Köszönöm!

Dr. Németh Aliz
Dr. Németh Aliz hepatológus, gasztroenterológus
Kedves Erzsi!

Mivel különböző felszívódási zavarok valamint további betegségek is okozhatják ezt a problémát, ezért mindenképpen javasolt a lehetséges okok kivizsgálása.

Üdvözlettel:
dr. Németh Aliz

Páciensek mondták

Figyelmes és partner a gyógyulásban

Teljes mértékben elégedett vagyok a doktornő figyelmével, segítőkészségével, szakmai tudásával, de leginkább azzal a figyelemmel, empátiával, mellyel ritkán találkozom az egészségügyben. Azt éreztem, hogy az orvos nem egy hierarchiában felettem álló személy, hanem partner a gyógyulásomban, ezt nem szoktam érezni. Nem kioktat, hanem megért. Nem földbe döngöl, hanem bátorít. Bárcsak több hasonló személyiséggel találkoznék.

További vélemények

Hírek

Milyen tünetei vannak a járványként terjedő hepatitisz A-nak?

Magyarországon hepatitisz A járvány van, ugyanis a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint az év első két hónapjában a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva hétszeresére nőtt a hepatitis A fertőzés gyanújával jelentett fertőző betegek száma. Milyen tünetek és körülmények esetén gyanakodhatunk a fertőzésre? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus válaszolt a kérdésre. 

A zsírmáj a stroke kockázatát is növeli - fontos a felismerés

A nem-alkoholos zsírmáj az legelterjedtebb krónikus májbetegség, ami a nyugati világban a felnőttek közel negyedét érinti. A veszélye pedig nem csak abban áll, hogy ez a rendellenes májfunkciók vezető oka, de számos betegség önálló rizikófaktora is. Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus az ismertebb szövődményeken túl a stroke növekvő kockázatára és a megelőzés lehetőségére hívta fel a figyelmet.

Az orvos válaszol

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK