Az alkoholfogyasztással összefüggő májbetegség sokáig tünetmentes maradhat, de a későbbiek során sem mindenki gondol a fogyás, az étvágytalanság vagy a gyengeség kapcsán a már károsodott májfunkcióra. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus az alkoholos májbetegség további tüneteire és a folyamat stádiumainak ismeretében a minél előbbi kezelés jelentőségére hívta fel a figyelmet.
A máj az egyik legösszetettebb szervünk, amelynek számos funkciója van: kiszűri a vérből a káros anyagokat, segít a táplálék feldolgozásban, szerepet játszik a vércukor- és koleszterinszint szabályozásában és fontos munkát végez a fertőzések és más betegségek elleni harcban. A máj egy nagyon reziliens szerv, sokáig képes önmagát regenerálni, azonban minden egyes alkalommal, amikor alkoholt kell kiszűrnie, elhal néhány sejtje. A szerv képes még új sejteket is előállítani, de a sok évig tartó, rendszeres alkoholfogyasztás jelentősen csökkenti ezt a regenerációs képességet. Végső soron tehát komolyan károsodik. Az alkoholos májbetegség pedig alattomos, sokáig nem okoz tünetet, vagy legalábbis nem olyasmit, amit feltétlenül a máj működéséhez lehet kapcsolni. Komolyabb károsodásnál már azonban egyre súlyosbodó tünetek jelentkeznek:
Már néhány napnyi nagyobb mennyiségű alkoholfogyasztás is zsírlerakódást okozhat a májban, hosszú távon pedig biztos az alkoholos zsírmáj kialakulása. Sajnos, ennek a stádiumnak még nincs figyelmeztető tünete, a jó hír viszont, hogy ha valaki ebben a fázisban felhagy az alkoholfogyasztással, még visszafordítható a helyzet.
Az alkohol okozta májgyulladás nem fertőző betegség, ezért eltér a többi májgyulladástól, hepatitisztől. Nyilvánvalóan a hosszú időn keresztüli alkohol túlfogyasztás miatt alakul ki az az állapot, amely már az érintettnek is feltűnik, bár enyhe formájában még ekkor is megállítható a folyamat. A súlyos alkoholos májgyulladás azonban életveszélyes is lehet. Fontos megjegyezni, hogy ritkán bár, de az úgynevezett binge drinking is okozhat májgyulladást. (Ez az a fajta ivás, amikor rövid idő alatt nagyon nagy mennyiséget fogyaszt valaki.)
A cirrhosis, vagyis májzsugor állapotában a máj már súlyos károsodásokat szenvedett el, és a tünetek is félreérthetetlenek. Ez már nem visszafordítható stádium, de ha valakinek sikerül felhagyni a fogyasztással, megelőzheti a további károkat és javíthat azt életkilátásain. Ha ez az állapot tovább romlik, a máj működésének leállása, esetleg májrák lehet a végső állomás.
- Az alkoholos májbetegségre nincs specifikus gyógymód, az egyetlen mindenkinek javasolható „kezelés” az alkoholról való lemondás. Ez csökkenti a további károsodás lehetőségét és sokkal jobb esélyt teremt a felépülésre – hangsúlyozza dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. – Ugyanakkor egy bizonyos ponton túl már csak a májtranszplantáció jelenthet megoldást. Természetesen a legjobb nem eljutni idáig, és ragaszkodni a mértékletes és alkalmi alkoholfogyasztáshoz. Ha pedig valaki felismeri magán vagy a hozzátartozóján a jeleket, érdemes minél előbb részt venni egy hepatológiai kivizsgáláson, hiszen a fájdalmatlan máj szerkezeti vizsgálattal már a zsírmáj kezdeti stádiuma is kimutatható, és ez lehetőséget adhat az életmódváltásra. Minél előbb diagnosztizáljuk a problémát, és szakítjuk meg a folyamatot, annál jobbak az esélyek.
Forrás: Hepatológiai Központ (www.hepatologiaikozpont.hu)
Májat érintő problémák kezelése:
Gasztroenterológiai problémák kezelése:
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 30 141 4240
További véleményekTeljes mértékben elégedett vagyok a doktornő figyelmével, segítőkészségével, szakmai tudásával, de leginkább azzal a figyelemmel, empátiával, mellyel ritkán találkozom az egészségügyben. Azt éreztem, hogy az orvos nem egy hierarchiában felettem álló személy, hanem partner a gyógyulásomban, ezt nem szoktam érezni. Nem kioktat, hanem megért. Nem földbe döngöl, hanem bátorít. Bárcsak több hasonló személyiséggel találkoznék.
Magyarországon hepatitisz A járvány van, ugyanis a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint az év első két hónapjában a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva hétszeresére nőtt a hepatitis A fertőzés gyanújával jelentett fertőző betegek száma. Milyen tünetek és körülmények esetén gyanakodhatunk a fertőzésre? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus válaszolt a kérdésre.
A nem-alkoholos zsírmáj az legelterjedtebb krónikus májbetegség, ami a nyugati világban a felnőttek közel negyedét érinti. A veszélye pedig nem csak abban áll, hogy ez a rendellenes májfunkciók vezető oka, de számos betegség önálló rizikófaktora is. Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus az ismertebb szövődményeken túl a stroke növekvő kockázatára és a megelőzés lehetőségére hívta fel a figyelmet.