Fáj-e a májgyulladás?

Fáj-e a májgyulladás?

Dr. Németh Aliz Módosítva: 2024.04.04 11:19

A májgyulladásnak számos formája ismert, ám sokan csak annyit tudnak róla, hogy ez lehet a sárgaság fő oka. De vajon fáj-e a máj, ha be van gyulladva? Milyen tünetek utalhatnak hepatitiszre? Mikor és kinek fontos a kivizsgálás? Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus válaszolt a kérdésekre.

Online Bejelentkezés

Dr. Németh Aliz

Mammut 2 - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. (5. emelet)

Nem csak vírus okozhat májgyulladást

A májgyulladás korai felismeréssel jól gyógyítható.A májgyulladás (hepatitis, hepatitisz) meglehetősen gyakori betegség és kezeletlenül súlyos szövődményekkel is járhat. Leggyakrabban vírus okozza, amelynek kórokozóit betűkkel jelölik. Az A-, a B- és az E-vírus akut lefolyású betegséget eredményez, míg a B-, a C- és a D-vírusok felelősek a krónikus májgyulladás kialakulásáért. Az akut májgyulladásnál előfordulhat, hogy a betegség nem múlik el, hanem hónapok elteltével krónikussá válik.
A vírusokon kívül azonban más oka is lehet a májgyulladásnak, például baktériumok, autoimmun megbetegedés és toxikus anyagok (például mérgek, bizonyos gyógyszerek és igen gyakran a túlzott alkoholfogyasztás) is vezethetnek hepatitiszhez.
Magát a betegséget többféle ok is kiválthatja. A hepatitisz A vírus által okozott betegség elsősorban a higiénia hiánya miatt fekáliával szennyezett anyagokkal (vízzel, étellel) terjed, valamint anális szex útján. A hepatitisz B vírus okozta májgyulladásnak akut és krónikus formája is ismert. Fertőzött vérrel, vérkészítménnyel, szennyezett tűvel, orvosi eszközökkel, esetleg méhen belül és szexuális úton terjed. A hepatitisz C ugyanúgy terjed, mint a B vírus, jellemzően azonban fertőzött tű közös használatával. A hepatitisz E vírus miatt kialakuló betegség olyan földrajzi területeken szokott megjelenni, ahol fertőzött vízzel találkozhatnak az emberek. Az A- és a B-vírus ellen védőoltás elérhető!
A nem fertőző májgyulladások főleg krónikusak és a máj szerkezeti átépüléséhez vezethetnek. Ide tartozik az alkoholos hepatitisz, a zsírmáj okozta steatohepatitis, az autoimmun hepatitisz, a vaslerakodás okozta májgyulladás (haemachromatosis) és a rézlerakódás a májban (Wilson kór).

Milyen tüneteket okoz a májgyulladás?

Májgyulladás diagnosztizálásához fontos a hasi ultrahang és a laborvizsgálat.Az akut májgyulladás nem feltétlenül jár feltűnő tünetekkel, sokszor csak általános panaszok jelentkeznek, mint rossz közérzet, kimerültség, ízületi- és izomfájdalom, hányinger, fejfájás. A jobb bordaív alatti fájdalom és a bőrkiütések már mindenképpen felvethetik a hepatitisz gyanúját. Ezek a tünetek a krónikus formánál is tapasztalhatók lehetnek, és ezekhez csatlakozhat a sötét vizelet és a világos széklet. A tévhitekkel ellentétben a sárgaság már csak a későbbi fázisban jelentkezik. A bőr és a szemfehérje elszíneződésének közvetlen oka, hogy a máj funkciózavara miatt nem tudja hatékonyan lebontani a vörösvértestek lebomlásakor keletkező bilirubint.
- Májgyulladás esetén nem feltétlenül „fáj a máj”, de az általánosabb tünetek, a beteg kórelőzményei és életmódja alapján már felmerülhet a hepatitisz gyanúja. A diagnózishoz szükség van a máj működését is értékelő laborvizsgálatokra, hasi ultrahang vizsgálatra és esetleg székletelemzésre is – ismerteti Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus.

A hepatitisz korán felfedezve jó eséllyel gyógyítható

- Ha sikerül korán felfedezni a májgyulladást, megakadályozhatjuk a májsejtek nagyobb arányú pusztulását, így akár a teljes gyógyulás is elérhető – hangsúlyozza Németh doktornő. - Ha a vizsgálatok során az derül ki, hogy a hepatitiszt vírus okozta, vírusölő gyógyszereket rendelünk el, baktérium esetén pedig antibiotikumot. Amennyiben mérgezés, gyógyszer vagy alkohol váltotta ki a betegséget, elsősorban a toxikus anyagoktól kell megszabadulni. Mindezen kívül is érdemes betartani a táplálkozásra vonatkozó dietetikai tanácsokat, nagy hangsúlyt kell helyezni a személyes és az intim higiéniára, bizonyos külföldi országokban óvatosan kell eljárni az étel, ital fogyasztással és aki veszélyeztetett, annak érdemes beadatnia a védőoltást.

Forrás: Hepatológiai Központ (www.hepatologiaikozpont.hu)

Téma szakértője

  • Dr. Németh Aliz

    • hepatológus, gasztroenterológus
  • Specialitások:

    Májat érintő problémák kezelése:

    • máj szerkezeti vizsgálat
    • alkoholos májbetegségek
    • alkoholos és nem alkoholos zsírmáj
    • májmegnagyobbodás, krónikus vírusos májbetegségek
    • akut májgyulladás, immun-, anyagcserezavar okozta májbetegségek

     

    Gasztroenterológiai problémák kezelése:

    • epés refluxbetegség, epehólyag működési zavara
    • hasnyálmirigy betegségek
    • puffadás, hasi fájdalmak, felszívódási zavarok
    • széklet változások

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • májszerkezeti vizsgálat 15 kg testsúlyt meghaladó gyermekek esetében is

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em. 

    Telefonszám:  +36 30 141 4240

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő!
Olyan kérdésem lenne 2 hónappal ezelőtti vérkép leleten Vettük észre GAMMA GT:166 laboreredmény mutatott!Ez magas!Háziorvos elküldött hasi ultrahangra ami semmilyen kórós eltérést nem mutatott májnál és a több hasi szervnél sem!!Következő vérnyomáscsökkenető gyógyszereket szedtem:Amblodipin,Nebibeta,Irbesartan!Amlodipin helyett visszaálltam Tenox 5mg!Az lenne kérdésem csináltassak e kontroll vérképet illetve ha magas akkor is Gamma Gt szint mit tegyek?Amblodipintől lehet e megugrása Gamma gt szintnek?Köszönettel:Fegyveres Balázs

Dr. Németh Aliz
Dr. Németh Aliz hepatológus, gasztroenterológus
Kedves Balázs!

Mindenképpen javasolt a kontroll laborvizsgálat, koleszterin és triglicerid értékekkel bővítve. A GGT érték több okból is emelkedhet, például előzetes gyógyszerszedéstől és alkoholfogyasztástól is.
Amennyiben továbbra is májfunkciós eltéréseket észlelne, keresse fel a Hepatologiai központunkat konzultációra. Lehetőség van az úgynevezett tranziens elasztographiás vizsgálatra is, amely a máj szerkezetéről és zsírtartalmáról ad pontos információkat.

Tisztelettel:

dr. Németh Aliz

Páciensek mondták

Tettrekész

Dr. Németh Alíz figyelmességével, tettrekészségével és hozzáállásával nagyon meg voltam elégedve.

További vélemények

Hírek

A májzsugor nyelőcső visszér-tágulatot is okozhat

A májzsugor vagy cirrózis a májkárosodás veszélyes stádiuma, ami évek alatt alakul ki a máj fokozatos zsugorodásának, hegesedésének következményeként. A májzsugor jelentősen hozzájárul a májelégtelenség és májdaganat kockázatának növekedéséhez, valamint nyelőcső visszér-tágulatot is okozhat. A diagnózis és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus.

Mi lehet a kapcsolat a menopauza és a zsírmáj közt?

A menopauza sok nőnél kellemetlen tünetekkel jelentkezik, mint például a hőhullámok, a hangulatváltozás és igen gyakran a hízás. Ez utóbbi pedig nem csak esztétikai kihívást jelenthet, de az egészségre is kihathat, számos betegség kockázatát, így a zsírmáj kialakulásáét is növelve. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. a zsírmáj rizikófaktoraira és a változókorban lévő nők kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Az orvos válaszol

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK