Fájdalmatlan, korlátlanul ismételhető és szakértő kezekben rendkívül sok mindent kideríthet a hasi ultrahang vizsgálat. Dr. Horváth Ilona, a Hepatológiai Központ radiológusa a diagnosztizálás ezen fontos eszközéről beszélt.
Az ultrahang vizsgálat teljesen fájdalom- és kockázatmentes képalkotó eljárás, amely nagyon pontos információt ad, és korlátlanul ismételhető. Valós idejű képet mutat a vizsgálandó szervekről.
A hasi ultrahang vizsgálat során elsősorban a hasüregi és kismedencei szöveti szerkezetű szerveket, valamint a folyadékkal telt üreges szerveket vizsgálják. Segítségével megállapítható az egyes szervek mérete, szerkezete, tüneteket okozó vagy éppen tünetmentes betegségei (pl. gyulladások, kövek, daganatok, áttétek, stb.). A gyomor és a belek megítélésében korlátozottabb az ultrahang lehetősége. Ezzel a módszerrel kimutathatóak a hasüregben vagy a mellkasban lévő kóros (vérzéses eredetű vagy gyulladásos) folyadékok jelenléte is.
A hasi ultrahang vizsgálattal tehát többek közt az alábbi szervek vizsgálhatók:
- Az ultrahang vizsgálat a májban felfedhet körülírt veleszületett eltéréseket, jóindulatú vagy rosszindulatú daganatokat. Ez utóbbiak kiindulhatnak elsődlegesen a májból, de gyakrabban a szervezet más helyén kialakult rosszindulatú elváltozások áttétei. A máj egészét érintő, diffúz eltérések (zsírmáj, kötőszövetes átalakulás) mértékének megállapítására és az állapot követésére speciális ultrahang vizsgálat, a máj szerkezeti vizsgálata alkalmas. Az epehólyag és az epeút-rendszer is remekül áttekinthető ultrahanggal, így fény derülhet bennük lévő kőre, gyulladásra, esetleges daganatra - ismerteti dr. Horváth Ilona, a Hepatológiai Központ radiológusa.
A teljes körű hasi ultrahang előtt legalább 6 órás éhezés szükséges. Ez akkor is érvényes, ha csupán egyetlen szerv állapotára kíváncsi a páciens, hiszen a képalkotás csak akkor lehet teljes, ha nem csak a problematikusnak vélt szervet, de minden hasi szervet feltérképeznek. Ugyanígy fontos a megfelelő vízfogyasztás, ugyanis a húgyhólyag csak telt állapotban vizsgálható. Ha valaki a máj szerkezeti vizsgálatára jelentkezik, de előtte már volt egy általános hasi ultrahang vizsgálata, akkor annak leletét érdemes magával vinnie. Ez előtt csupán 3 órás éhezés szükséges.
Magyarországon hepatitisz A járvány van, ugyanis a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint az év első két hónapjában a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva hétszeresére nőtt a hepatitis A fertőzés gyanújával jelentett fertőző betegek száma. Milyen tünetek és körülmények esetén gyanakodhatunk a fertőzésre? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus válaszolt a kérdésre.
A nem-alkoholos zsírmáj az legelterjedtebb krónikus májbetegség, ami a nyugati világban a felnőttek közel negyedét érinti. A veszélye pedig nem csak abban áll, hogy ez a rendellenes májfunkciók vezető oka, de számos betegség önálló rizikófaktora is. Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus az ismertebb szövődményeken túl a stroke növekvő kockázatára és a megelőzés lehetőségére hívta fel a figyelmet.