Ezeket az élelmiszereket kell kerülni zsírmáj esetén

Ezeket az élelmiszereket kell kerülni zsírmáj esetén

Dr. Németh Aliz Módosítva: 2021.04.23 08:41

A nem-alkoholos zsírmáj olyan betegség, amely elsősorban túlsúlyos és elhízott embereket veszélyeztet, de dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus szerint megfelelő étrenddel és szükség esetén orvosi segítséggel kezelhető.

Későn jelentkeznek a súlyosabb tünetek

Máj szerkezeti vizsgálattal lehet kimutatni a zsírmáj jelenlétét.- Bár a zsírmájnak nincs jellegzetes tünete és sokszor csak véletlenül derül ki a jelenléte, mindenkinek, akinek több rizikófaktor van jelen az életében (elhízás, cukorbetegség, magas vérnyomás, magas koleszterinszint, dohányzás) érdemes részt venni egy kivizsgáláson. A zsírmáj pontos diagnózisa, a zsírmennyisége mértékének maghatározása és a májszerkezeti átépülés felmérése egy speciális máj szerkezeti vizsgálattal tehető meg, ami egy fájdalommentes ultrahangos eljárás. Többek közt ez a vizsgálat lehet szükséges akkor is, ha már tünetek vannak, vagyis tompa fájdalom jelentkezik a has jobb oldalán, extrém fáradtság, gyengeség vagy megmagyarázhatatlan fogyás mutatkozik – hangsúlyozza Németh doktornő. – A későbbi, úgynevezett cirrózis stádiumának tüneteit már nem lehet nem észrevenni, hiszen a bőr és a szemfehérje sárgasága, a viszkető bőr és az ödémásodás olyan jelek, amelyek mindenképpen kezelést igényelnek. A zsírmáj kezelésében szerepet kaphatnak a gyógyszerek, ezt azonban mindenképpen egy életmódváltásnak is kísérnie kell. A mozgás és a megfelelő étrend szerepe döntő a súlyosbodás elkerülésében.

Ezeket az élelmiszertípusokat kell kerülni

Zsírmáj esetén alapvetően olyan élelmiszereket kell korlátozni, amelyek hozzájárulnak a súlygyarapodáshoz és növelik a vércukorszintet. Ezek nagy vonalakban az alábbiak:

  • Cukor és hozzáadott cukor

A hozzáadott cukor tartalmú ételek magasan tartják a vércukrot és hozzájárulnak a máj zsírtartalmának növeléséhez. E tekintetben azonban nem csak az édességeket, cukros üdítőket érdemes visszaszorítani, de hozzáadott cukrot tartalmaznak többek közt a pékáruk, az készételek, a dobozos kávék, energiaitalok, stb. Nem csak a fehércukor, de minden más típusú cukor bevitelét is ajánlott minimalizálni.

  • Alkohol

Az alkoholfogyasztás természetesen elsőszámú rizikófaktora az alkohol zsírmájnak, de a nem alkoholos zsírmáj esetén is erősen kerülendő, a májra gyakorolt romboló hatása miatt. 

  • Finomított gabonák

Feldolgozott és finomított gabonák találhatók a fehér pékárukban, tésztákban, fehér rizsben. Mivel ezekből az élelmiszerekből eltávolították a rostokat, gyorsan emelik meg a vércukrot, ezért inkább burgonyával, zöldségekkel, teljes kiőrlésű gabonákkal helyettesítendők. 

  • Sült és sós ételek

A túl sok sült és sós élelmiszer elsősorban a magas kalóriatartalom miatt veszélyes, hiszen az elhízás a zsírmáj leggyakoribb oka. A túl sok só helyettesítésére a fűszernövények ajánlottak, sütés helyett pedig érdemes főzni, párolni, olaj nélküli sütési technikákat választani.

  • Bizonyos húsok

A telített zsírsavak nagy mennyiségű bevitele minden szerv körül növeli a zsírmennyiséget, így a máj körül is. A zsíros bárány, sertés, és bármilyen zsíros hústípus éppen ezért kerülendő, ellenben a sovány húsok bátran fogyaszthatók. Az olajos hal is kivételek közé tartozik, ugyanis annak magas omea-3 tartalma nagyon hasznos a szív-érrendszernek.

Fontos az orvos-beteg együttműködés

A zsírmáj kezelése életmódra és szükség esetén gyógyszerekre épül.- Tudni kell, hogy a zsírmáj kezelésére nincs specifikus gyógyszer, az elrendelt szerek elsősorban a kapcsolódó problémák – magas vérnyomás és vérzsírszint, 2-es típusú cukorbetegség, elhízás – kezelésére hivatottak – ismerteti dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. – Éppen ezért fontos, hogy a beteg és az orvos jó együttműködést alakítson ki annak érdekében, hogy az életmóddal is javíthatóak legyenek a kilátások. A megfelelő étrend mellett a rendszeres testmozgásra is figyelni kell. A heti legalább 150 perces, közepes intenzitású kardiomozgás (például gyors gyaloglás vagy biciklizés) akkor is javít a zsírmáj állapotán, ha nem jár fogyással. A rendszeres orvosi ellenőrzés pedig elengedhetetlen a folyamatok nyomon követéséhez.  

Forrás: Hepatológiai Központ (www.hepatologiaikozpont.hu)

 

Téma szakértője

  • Dr. Németh Aliz

    • hepatológus, gasztroenterológus
  • Specialitások:

    Májat érintő problémák kezelése:

    • máj szerkezeti vizsgálat
    • alkoholos májbetegségek
    • alkoholos és nem alkoholos zsírmáj
    • májmegnagyobbodás, krónikus vírusos májbetegségek
    • akut májgyulladás, immun-, anyagcserezavar okozta májbetegségek

     

    Gasztroenterológiai problémák kezelése:

    • epés refluxbetegség, epehólyag működési zavara
    • hasnyálmirigy betegségek
    • puffadás, hasi fájdalmak, felszívódási zavarok
    • széklet változások

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • májszerkezeti vizsgálat 15 kg testsúlyt meghaladó gyermekek esetében is

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em. 

    Telefonszám:  +36 30 141 4240

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő!
Olyan kérdésem lenne 2 hónappal ezelőtti vérkép leleten Vettük észre GAMMA GT:166 laboreredmény mutatott!Ez magas!Háziorvos elküldött hasi ultrahangra ami semmilyen kórós eltérést nem mutatott májnál és a több hasi szervnél sem!!Következő vérnyomáscsökkenető gyógyszereket szedtem:Amblodipin,Nebibeta,Irbesartan!Amlodipin helyett visszaálltam Tenox 5mg!Az lenne kérdésem csináltassak e kontroll vérképet illetve ha magas akkor is Gamma Gt szint mit tegyek?Amblodipintől lehet e megugrása Gamma gt szintnek?Köszönettel:Fegyveres Balázs

Dr. Németh Aliz
Dr. Németh Aliz hepatológus, gasztroenterológus
Kedves Balázs!

Mindenképpen javasolt a kontroll laborvizsgálat, koleszterin és triglicerid értékekkel bővítve. A GGT érték több okból is emelkedhet, például előzetes gyógyszerszedéstől és alkoholfogyasztástól is.
Amennyiben továbbra is májfunkciós eltéréseket észlelne, keresse fel a Hepatologiai központunkat konzultációra. Lehetőség van az úgynevezett tranziens elasztographiás vizsgálatra is, amely a máj szerkezetéről és zsírtartalmáról ad pontos információkat.

Tisztelettel:

dr. Németh Aliz

Páciensek mondták

Nagyon alapos

Nagyon meg vagyok elégedve Dr. Németh Aliz Doktornővel. A problémámat nagyon alaposan körbejárta és fel is állította a kezelési tervet. Mindenkinek szívből ajánlom!

További vélemények

Hírek

A májzsugor nyelőcső visszér-tágulatot is okozhat

A májzsugor vagy cirrózis a májkárosodás veszélyes stádiuma, ami évek alatt alakul ki a máj fokozatos zsugorodásának, hegesedésének következményeként. A májzsugor jelentősen hozzájárul a májelégtelenség és májdaganat kockázatának növekedéséhez, valamint nyelőcső visszér-tágulatot is okozhat. A diagnózis és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus.

Mi lehet a kapcsolat a menopauza és a zsírmáj közt?

A menopauza sok nőnél kellemetlen tünetekkel jelentkezik, mint például a hőhullámok, a hangulatváltozás és igen gyakran a hízás. Ez utóbbi pedig nem csak esztétikai kihívást jelenthet, de az egészségre is kihathat, számos betegség kockázatát, így a zsírmáj kialakulásáét is növelve. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. a zsírmáj rizikófaktoraira és a változókorban lévő nők kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Az orvos válaszol

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK