Erős bőrviszketés is utalhat epepangásra

Erős bőrviszketés is utalhat epepangásra

Dr. Németh Aliz Módosítva: 2023.12.15 09:56

Epepangás vagy kolesztázis akkor fordul elő, amikor az epe elfolyása valami miatt akadályozottá válik a máj és a patkóbél között. A sokszor feltűnő tünetekkel járó betegség kezelésének fontosságára dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus hívta fel a figyelmet. 

Online Bejelentkezés

Dr. Németh Aliz

Mammut 2 - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. (5. emelet)

Májon kívüli és májon belüli okai is lehetnek

Az epepangás oka lehet például epekő, fertőzés és daganat is.Az epe a máj (és részben az epecsatorna) által termelt folyadék, amely a táplálék, elsősorban a zsírok emésztéséhez és a vízben nem jól oldódó anyagok kiválasztásához nélkülözhetetlen. Tehát a szabad folyása feltétlenül fontos, de bizonyos esetekben gátolttá válhat.
Az epe elfolyását olyan májon belüli okok akadályozhatják, mint egyes betegségek, fertőzések, droghasználat, genetikai okok és terhességben is előfordulhat hormonális ok miatt kialakuló epepangás, ami feltétlenül kezelést igényel a vetélés veszélye miatt. Külső okai is lehetnek a jelenségnek, amikor valamilyen fizikai ok miatt nem tud elfolyni az epe. Ilyen gát lehet például egy ciszta, egy tumor, bár leggyakrabban az epekő. Ugyancsak a külső okokhoz sorolható a hasnyálmirigy gyulladás.

Epefolyást akadályozó betegségek és gyógyszerek

Számos olyan betegség és gyógyszer ismert, amelyek növelik az epepangás kockázatát. A betegségek közé tartoznak például a bakteriális fertőzések, az olyan vírusfertőzések, mint a HIV, a hepatitisz vagy a cytomegalovírus okozta fertőzés, bizonyos autoimmun betegségek (például elsődleges biliáris cirrhosis), genetikai rendellenességek és azok a daganatos betegségek, amelyek például a májat és a hasnyálmirigyet érintik.  
A gyógyszerek kapcsán azt érdemes tudni, hogy bizonyos szereket nehezebben bont le a máj, mint másokat, azért nagyon körültekintően szabad csak alkalmazni azokat. Ide sorolhatók többek közt egyes antibiotikumok, az anabolikus szteroidok, néhány nem-szteroid gyulladáscsökkentő, az orális fogamzásgátlók, bizonyos epilepszia gyógyszerek, a gomba-, mikrobaellenes szerek és egyes antipszichotikumok. Ez nem azt jelenti, hogy ezek veszélyes gyógyszerek lennének, de szedésükről egyeztetni kell a kezelőorvossal és szigorúan be kell tartani a rájuk vonatkozó előírásokat. 

Az epepangás tünetei

Bármi is okozza az epepangást, feltűnő jelei lehetnek a problémának:

  • sárgaság a bőrön és a szemfehérjén,
  • sötét vizelet,
  • világos színű széklet,
  • hasfájás,
  • hányinger, hányás,
  • nagyfokú fáradtság,
  • erős viszketés.

Ugyanakkor nem mindenkinél jelentkeznek tünetek, különösen a krónikus epepangás maradhat tünetmentes.

Kezelni mindenképpen szükséges

Epepangás gyanúja esetén fontos a hasi ultrahang vizsgálat.- Ha a tünetek alapján vagy a kórtörténet miatt epepangásra gyanakszunk, laborvizsgálatokkal és ultrahanggal, esetleg MRI-vel meggyőződhetünk a diagnózis pontosságáról. Az eredményekből az is kiderülhet, pontosan mi okozza az epe elfolyásának akadályozottságát. Sok esetben ez egyszerűen kezelhető, például bizonyos gyógyszerek elhagyásával vagy felváltásával, illetve például epekő esetén műtéttel – hangsúlyozza dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. – A kezelés még akkor is szükséges, ha nem okoz súlyos tüneteket az epepangás, ugyanis hosszútávon az epehiány a D-vitamin, a K-vitamin és a kalcium felszívódását is gátolja. Ez pedig hozzájárulhat az izomgörcsök, a csonttörések, a véralvadási zavarok, vérzékenység kialakulásához. A megelőzés ezen betegség esetén a kockázatok minimalizálására vonatkozik, és főként azt jelenti, hogy óvakodni kell az intravénás droghasználattól, a rendszeres alkoholfogyasztástól és bizonyos esetekben a hepatitisz elleni oltás is fontos lehet.

Forrás: Hepatológiai Központ (www.hepatologiaikozpont.hu)

Téma szakértője

  • Dr. Németh Aliz

    • hepatológus, gasztroenterológus
  • Specialitások:

    Májat érintő problémák kezelése:

    • máj szerkezeti vizsgálat
    • alkoholos májbetegségek
    • alkoholos és nem alkoholos zsírmáj
    • májmegnagyobbodás, krónikus vírusos májbetegségek
    • akut májgyulladás, immun-, anyagcserezavar okozta májbetegségek

     

    Gasztroenterológiai problémák kezelése:

    • epés refluxbetegség, epehólyag működési zavara
    • hasnyálmirigy betegségek
    • puffadás, hasi fájdalmak, felszívódási zavarok
    • széklet változások

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • májszerkezeti vizsgálat 15 kg testsúlyt meghaladó gyermekek esetében is

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em. 

    Telefonszám:  +36 30 141 4240

     

    Online bejelentkezés

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr/Nő!
Olyan kérdésem lenne 2 hónappal ezelőtti vérkép leleten Vettük észre GAMMA GT:166 laboreredmény mutatott!Ez magas!Háziorvos elküldött hasi ultrahangra ami semmilyen kórós eltérést nem mutatott májnál és a több hasi szervnél sem!!Következő vérnyomáscsökkenető gyógyszereket szedtem:Amblodipin,Nebibeta,Irbesartan!Amlodipin helyett visszaálltam Tenox 5mg!Az lenne kérdésem csináltassak e kontroll vérképet illetve ha magas akkor is Gamma Gt szint mit tegyek?Amblodipintől lehet e megugrása Gamma gt szintnek?Köszönettel:Fegyveres Balázs

Dr. Németh Aliz
Dr. Németh Aliz hepatológus, gasztroenterológus
Kedves Balázs!

Mindenképpen javasolt a kontroll laborvizsgálat, koleszterin és triglicerid értékekkel bővítve. A GGT érték több okból is emelkedhet, például előzetes gyógyszerszedéstől és alkoholfogyasztástól is.
Amennyiben továbbra is májfunkciós eltéréseket észlelne, keresse fel a Hepatologiai központunkat konzultációra. Lehetőség van az úgynevezett tranziens elasztographiás vizsgálatra is, amely a máj szerkezetéről és zsírtartalmáról ad pontos információkat.

Tisztelettel:

dr. Németh Aliz

Páciensek mondták

Szakmai

A doktornő nagyon kedves, lelkiismeretes és magas szakmaisággal bír!

További vélemények

Hírek

A májzsugor nyelőcső visszér-tágulatot is okozhat

A májzsugor vagy cirrózis a májkárosodás veszélyes stádiuma, ami évek alatt alakul ki a máj fokozatos zsugorodásának, hegesedésének következményeként. A májzsugor jelentősen hozzájárul a májelégtelenség és májdaganat kockázatának növekedéséhez, valamint nyelőcső visszér-tágulatot is okozhat. A diagnózis és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus.

Mi lehet a kapcsolat a menopauza és a zsírmáj közt?

A menopauza sok nőnél kellemetlen tünetekkel jelentkezik, mint például a hőhullámok, a hangulatváltozás és igen gyakran a hízás. Ez utóbbi pedig nem csak esztétikai kihívást jelenthet, de az egészségre is kihathat, számos betegség kockázatát, így a zsírmáj kialakulásáét is növelve. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. a zsírmáj rizikófaktoraira és a változókorban lévő nők kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Az orvos válaszol

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK