A WHO jelentéséből derült ki nemrégiben, hogy bár a diagnosztizált hepatitiszes betegek száma csökkent, a halálozások száma megugrott. A diagnosztizálás jobbára a megelőzést és oltást népszerűsítő kampányoknak tudható be az egészségügyi világszervezet szerint, a halálozások döntő része pedig a hepatitisz B típusának következménye. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológu arra hívta fel a figyelmet, mit lehet tenni saját biztonságunk érdekében.
Mammut 2 - 1024 Budapest, Lövőház u. 1-5. (5. emelet)
Megdöbbentő adatot hozott nyilvánosságra nemrégiben a WHO: míg 2019-ben 1,1 millióan haltak bele a hepatitisz különböző változataiba, 2022-ben ez a szám 1,3 millióra nőtt. A halálozások 83 százalékát a hepatitisz B okozza, 17 százalékért pedig a hepatitisz C felelős. A világon naponta a szervezet becslése szerint 6000 újabb fertőzés történik. Ehhez képest 2022 végéig a krónikus májgyulladás (hepatitisz) B típusában szenvedőknek mindössze 12 százalékát sikerült diagnosztizálni, és csupán 3 százalék kapott megfelelő kezelést. A C-típusban érintettek 25 százaléka részesült kezelésben. Ez azt jelenti, hogy a betegek döntő része nem tudja, vagy legalábbis nincs arról orvosi diagnózisa, hogy fertőzött, és csak elenyésző részük jut el a kezelésig. A késői diagnózis és a kezelés pedig természetszerűleg súlyosbítja a kilátásokat.
A hepatitisz B vírus okozza ezt a megbetegedést, ami ellen oltással lehet védekezni. Két formája ismert: az akut és a krónikus májgyulladás, ez utóbbi vezethet májzsugorhoz és májrákhoz is, sok esetben mégsem jár tünettel – ez pedig megnehezíti a korai felismerést. Fertőzött vérrel, vérkészítménnyel, szennyezett tűvel, orvosi eszközökkel, esetleg méhen belül és szexuális úton terjed. Ha egyszer bekerült, a vírus nem tűnik el a szervezetből, de az immunrendszer megakadályozza, hogy aktív maradjon a betegség. A vírus tehát „megbújik” a májsejtekben, immunsejtekben, és ha a szervezet legyengül valami miatt (például egészségtelen életmód, alkohol, dohányzás, elhízás, bizonyos gyógyszerek vagy kemoterápia miatt), aktiválódik. A máj szerkezetének kötőszövetesen történő átalakulása nélkül is okozhat májrákot. Hazánkban 2 törzskönyvezett oltóanyag kapható. Az alapimmunizálás mindkét oltóanyagnál 3 oltásból áll gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt, de 11-15 éves kor között 2 adag elegendő a felnőtt adagból.
Ugyanúgy terjed, mint a B vírus, de ebben az esetben nem annyira jellemző a szexuális úton való fertőződés. Gyakori viszont a droghasználóknál, fertőzött tű közös használatával. Az új generációs antivirális szerekkel közel 100 százalékban gyógyítható. Védőoltás egyelőre nincs ellene.
- Ha valaki úgy véli, hogy valamilyen módon kapcsolatba kerülhetett a hepatitisz vírussal, mindenképpen érdemes kivizsgáltatnia magát. Ugyancsak kivizsgálásra van szükség, ha olyan tünetek jelentkeznek, mint a láz, a hányinger, hányás, az étvágytalanság, az alhasi fájdalom, az ízületi fájdalom, a sötét vizelet, a világos széklet, a hasmenés, a fáradtság, és a bőr vagy a szemfehérje sárgasága. Természetesen nem feltétlenül jelentkezik mindegyik tünet mindenkinél, de már néhány panasz esetén is orvoshoz kell fordulni – hangsúlyozza dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. – A hepatitisz fertőzés vérvizsgálattal igazolható, és a laboreredmények alapját tudjuk beazonosítani annak típusát, valamint azt, hogy akut vagy krónikus betegségről van-e szó. Ennek megfelelően kezdhetjük el a kezelést, amivel megelőzhető az esetleges súlyos, akár halálos szövődmény.
Forrás: Hepatológiai Központ (www.hepatologiaikozpont.hu)
Májat érintő problémák kezelése:
Gasztroenterológiai problémák kezelése:
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 30 141 4240
További véleményekNagyon meg vagyok elégedve Dr. Németh Aliz Doktornővel. A problémámat nagyon alaposan körbejárta és fel is állította a kezelési tervet. Mindenkinek szívből ajánlom!
A menopauza sok nőnél kellemetlen tünetekkel jelentkezik, mint például a hőhullámok, a hangulatváltozás és igen gyakran a hízás. Ez utóbbi pedig nem csak esztétikai kihívást jelenthet, de az egészségre is kihathat, számos betegség kockázatát, így a zsírmáj kialakulásáét is növelve. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. a zsírmáj rizikófaktoraira és a változókorban lévő nők kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.
A nem alkoholos zsírmáj a leggyakoribb krónikus májbetegség, ami egyre többeket érint világszerte. Mivel alapvetően életmód alapú betegségről van szó, a kezelés is erőteljesen épít az életmódváltoztatásra, amelynek alapjairól dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus beszélt.