Magyarországon becslések szerint majdnem minden harmadik ember szenved valamilyen májbetegségben, ami azért is aggasztó, mert a máj messze nem csupán a szervezet méregtelenítésében játszik kulcsszerepet, hanem összességében több mint 500(!) féle funkciót lát el. Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológusa, a májbetegségek kezelésének specialistája segítségével ezek közül a legfontosabbakat tekintjük át.
A májnak, ennek a nagy és összetett szervnek, amely felnőtt embereknél akár 1,2-1,5 kilogrammot is nyomhat, nélkülözhetetlen szerepe van a szervezet megfelelő működésében. A máj rendkívül komoly működési tartalékokkal rendelkezik, károsodása, funkcionális zavara sokszor csak későn, súlyos állapotban mutat tüneteket. Ezért is aggasztó, hogy a becslések szerint Magyarországon majdnem minden harmadik ember szenved valamilyen májbetegségben – mutat rá dr. Németh Aliz.
Bár a legtöbben tisztában vannak a máj méregtelenítésben játszott szerepével, azt jóval kevesebben tudják, hogy az emésztésben, a tápanyagok felszívódásában, a vércukorszint szabályozásában is kiemelt szerepe van. Valamint, hogy többek között a hormonműködéshez és a véralvadáshoz szükséges anyagokat is termel a máj, amelynek a fertőzések elleni védelemben is meghatározó szerepe van.
A máj kétségkívül főszerepet játszik a szervezet méregtelenítésében. A vesén keresztül nem ürülő salakanyagokat a máj távolítja el a vérből. A májnak kell hatástalanítani az anyagcsere során keletkezett káros anyagokat, illetve a kívülről bejutott toxinokat. Az előbbiek közé tartozik például a vörösvértestek bomlásából származó bilirubin, az utóbbiak közé pedig mondjuk a gyógyszerek, vegyszerek, alkohol. Ha a méregtelenítő funkció sérül, az a sejtek pusztulásához és a szervezet károsodásához vezethet.
Miután a tápanyagok a bélben felszívódtak, a vérrel a májba kerülnek, ahol megtörténik a fehérjék, zsírok, szénhidrátok, aminosavak, vitaminok előállítása. A máj glikogén formájában nagy mennyiségű szénhidrátot raktároz el, ez biztosítja a megfelelő vércukorszint fenntartását az étkezések között. De vasat és vitaminokat is képes tárolni.
A koleszterin nagyjából felét ugyancsak a máj állítja elő, ez nélkülözhetetlen az epe előállításához nélkülözhetetlen, és javarésze eközben fel is használódik. Az epe az epesavval segíti a zsírok emésztését és felszívódását. Az epével választódnak ki az anyagcsere során képződött káros anyagok, illetve toxinok is. A májban kiválasztott epét az epehólyag raktározza, amíg a szervezet az emésztéshez fel nem használja.
Ritkán esik szó róla, de a véralvadáshoz szükséges alvadási faktorokat is a máj termeli. (Ezek közé tartoznak a K-vitamin függő alvadási faktorok, valamint a protein S és protein C). Ezen hiányában a vér alvadás ideje (protrombin idő) megnő, a véralvadás folyamata lelassul, ami akár vérzékenységhez vezethet, vagy ha nagy a vérveszteség, akár halált okozhat.
A máj bizonyos hormonok – inzulin, szteroid, glukagon ösztrogén – anyagcseréjében is alapvetően fontos szerepet játszik.
Az albumint és bizonyos szérumfehérjéket is a máj termeli, azokat, amelyek hormonokhoz is kötődnek, és azok szállításában közreműködnek.
A máj nagyon fontos szerepet játszik a fertőzések, különösen a bélrendszeri fertőzések elleni küzdelemben. A szervezet védekezőrendszerében meghatározó szerepet játszó makrofág-készletnek több mint a fele a májban található. Ezek segítenek elpusztítani a velük kapcsolatba lépő baktériumokat. Ha a máj bármilyen módon károsodott, a fertőzésekkel szembeni ellenállóképessége is romlik.
Ebből is látszik, hogy mennyire fontos megőrizni májunk egészségét, az esetleges elváltozásokat szakorvosi vizsgálattal időben felderíteni és kezeltetni – magyarázza dr. Németh Aliz.
Májat érintő problémák kezelése:
Gasztroenterológiai problémák kezelése:
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 30 141 4240
További véleményekTeljes mértékben elégedett vagyok a doktornő figyelmével, segítőkészségével, szakmai tudásával, de leginkább azzal a figyelemmel, empátiával, mellyel ritkán találkozom az egészségügyben. Azt éreztem, hogy az orvos nem egy hierarchiában felettem álló személy, hanem partner a gyógyulásomban, ezt nem szoktam érezni. Nem kioktat, hanem megért. Nem földbe döngöl, hanem bátorít. Bárcsak több hasonló személyiséggel találkoznék.
A menopauza sok nőnél kellemetlen tünetekkel jelentkezik, mint például a hőhullámok, a hangulatváltozás és igen gyakran a hízás. Ez utóbbi pedig nem csak esztétikai kihívást jelenthet, de az egészségre is kihathat, számos betegség kockázatát, így a zsírmáj kialakulásáét is növelve. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. a zsírmáj rizikófaktoraira és a változókorban lévő nők kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.
A nem alkoholos zsírmáj a leggyakoribb krónikus májbetegség, ami egyre többeket érint világszerte. Mivel alapvetően életmód alapú betegségről van szó, a kezelés is erőteljesen épít az életmódváltoztatásra, amelynek alapjairól dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus beszélt.