A májtáji, jobb oldali fájdalom egy meglehetősen nehezen beazonosítható érzés, hiszen nem könnyű elkülöníteni egyéb hasi fájdalomtól, aminek lehet például belgyógyászati eredete, okozhat gondot a hasnyálmirigy, az epe, a petefészek, a vese. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus az egyes májbetegségekről és az általuk okozott fájdalom jellegéről beszélt.
Jelentkezzen be hepatológiai vizsgálatra! |
+36 30 141 4240 |
A máj szervezetünk legnagyobb mirigye, amelynek számos létfontosságú funkciója van, hiszen a szervezet lényegében valamennyi anyagcsere folyamatában részt vesz bizonyos mértékig. Érdekes ugyanakkor, hogy a májban egyáltalán nincs fájdalom receptor, tehát a kínzó érzés konkrét oka, hogy a májat körülvevő membrán valamilyen ok miatt begyullad. Bár meglehetősen nagyméretű szervről van szó, nem mindig könnyű tudni, hogy éppen a máj okozza az adott fájdalmat. Októl függően ugyanis a májtáji fájdalom megjelenhet a has középpontjában, a hátban, sőt, akár a vállba is sugározhat.
1. Vírusos májgyulladás
A vírusos májgyulladás három leggyakoribb típusa az hepatitisz A, - B, és – C, amelyeket különböző vírusok okoznak. A vele járó fájdalom a has jobb felső részében jelentkezik (ahol a máj helyezkedik el), további tünetek lehetnek a sötét színű vizelet, a bőrön, szemfehérjén mutatkozó sárgaság, a kimerültség, a hányás, hányinger.
2. Alkoholos májbetegség
A rendszeres, nagyobb mennyiségű alkoholfogyasztás miatt a máj mindenképpen károsodik. Az ebből fakadó fájdalom leginkább hasi diszkomfort érzetként jelentkezik és társulhat mellé fogyás, étvágycsökkenés, émelygés, gyengeség érzés, hőemelkedés.
3. Zsírmáj
Elsősorban az elhízás, másodsorban a cukorbetegség, a magas koleszterin tartalmú étrend és egyes betegségek hajlamosítanak nem-alkoholos zsírmáj kialakulására. Ez a betegség sokáig semmiféle panaszt nem okoz, később azonban a fáradtság mellett mutatkozhat jobb oldali és akár az egész hasra kiterjedő állandó tompa fájdalom.
4. Epekő
Az epekő, epekövek az esetek 80 %-ban nem okoznak gondot. Az esetek más részében ki-kiújuló puffadást, emésztési panasz mutatkozik, amivel nem feltétlenül fordulnak orvoshoz a betegek. Ha mégis görcs jelentkezik, az jellemzően zsíros, fűszeres, puffasztó étel elfogyasztása után fordul elő. Ilyenkor erős, jobb bordaív alatti, lapocka felé sugárzó hasi görcs, hányás jelentkezik, szövődmények esetén sárgaság, láz kíséretében.
5. Májtályog vagy ciszta
Baktérium, gomba és parazita is okozhat fertőzést a májban, ami miatt tályog, gennyes tasak alakulhat ki. Lehetséges, hogy ennek tünete a has jobb felső részének érzékenysége, amit esetleg láz, hidegrázás kísér, és az orvos a máj megnagyobbodását is kitapinthatja. A ciszták ezzel szemben folyadékkal teli tömlők, amelyek általában nem fertőzés következtében keletkeznek. Minél nagyobb egy ciszta, annál inkább okozhat hasi teltségérzetet. Ha egy ciszta vérezni kezd, az hirtelen komoly jobb oldali has- és vállfájdalommal is járhat.
6. Portális véna trombózis
A vérrögök bárhol megjelenhetnek a testben, és mindenképpen veszélyesnek számítanak. Amikor a trombózis a májban, az ún.vena portae-ban keletkezik, az hirtelen, erős jobb oldali hasfájdalommal, puffadással járhat, valamint sárgaság, hányás, hasmenés, láz is kísérheti.
7. Májsérülés
A máj egy baleset, esés vagy más trauma miatt is megsérülhet. Ha vérzik is, az hasfájdalommal és jobb oldali vállfájdalommal járhat, valamint természetesen a vérveszteség miatt sokk is kialakulhat.
8. Májdaganat
Szerencsére ritka betegségről van szó, amelynek veszélye abban is áll, hogy egészen a késői stádiumokig nem okoz tünetet. A májdaganat előrehaladott állapotában sem produkál jellegzetes panaszokat, ezért gyakran más problémákra gyanakodnak a szakemberek. Ha azonban rossz közérzet, étvágytalanság, émelygés, hányinger, hányás, fogyás, láz, sárgaság, ödémás végtagok, puffadt has és hasfájás jelentkezik, az mindenképpen kivizsgálást igényel.
9. Ritka betegségek
A Fitz-Hugh-Curtis szindróma elsősorban nőknél jelentkezik. A perihepatitisznek is nevezett kórképre a hirtelen vagy fokozatosan kialakuló jobb rekesz-, epehólyagtáji fájdalom (ami akár a vállba, karba is kisugározhat) és a láz a jellemző. Sokszor az éppen zajló kismedencei gyulladás szövődménye, de kialakulhat szülés vagy császármetszés után is néhány héttel. A Budd-Chiari szindróma szintén egy ritka rendellenesség, amely a vért és a folyadék elfolyását lehetővé tevő vénák szűkülete miatt következik be. A has jobb felső részének fájdalma lehet a vezető tünet.
- Ha a hasi- vagy májra lokalizálódó fájdalom többször jelentkezik, mindenképpen érdemes kideríteni az okát, amelyben segíthetnek a laborvizsgálatok, a hasi ultrahang, a fájdalmatlan máj szerkezeti vizsgálat, szükség esetén a hasi CT, a máj MRI és a májbiopszia – ismerteti dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. – Ha pedig sárgaság, láz, hidegrázás, hányinger, hányás fordul elő vagy konkrét sérülés történt, az azonnali orvosi ellátást igényel.
Forrás: Hepatológiai Központ (www.hepatologiaikozpont.hu)
Májat érintő problémák kezelése:
Gasztroenterológiai problémák kezelése:
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 30 141 4240
A májzsugor vagy cirrózis a májkárosodás veszélyes stádiuma, ami évek alatt alakul ki a máj fokozatos zsugorodásának, hegesedésének következményeként. A májzsugor jelentősen hozzájárul a májelégtelenség és májdaganat kockázatának növekedéséhez, valamint nyelőcső visszér-tágulatot is okozhat. A diagnózis és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus.
A menopauza sok nőnél kellemetlen tünetekkel jelentkezik, mint például a hőhullámok, a hangulatváltozás és igen gyakran a hízás. Ez utóbbi pedig nem csak esztétikai kihívást jelenthet, de az egészségre is kihathat, számos betegség kockázatát, így a zsírmáj kialakulásáét is növelve. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. a zsírmáj rizikófaktoraira és a változókorban lévő nők kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.