A zsírmáj betegségnek két típusa közül a nem-alkoholos zsírmáj az, amelynek elsődleges rizikófaktora az elhízás, ebből következően pedig kezelésének alapja a megfelelő étrend. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus segít az alapok
Akár alkoholos, akár nem-alkoholos zsírmáj betegségre derül fény, a kezelés alapköve mindenképpen a megfelelő étrend és életmód. A nem-alkohol zsírmáj ugyanis elsősorban elhízott személyeknél alakul ki, akik a magas kalóriatartalmú, feldolgozott élelmiszerekre épülő étrend mellett többnyire még ülő életmódot is folytatnak. Az érintettek többnyire más ok miatt vagy egy kivizsgálás részeként kerülnek orvoshoz, ahol esetleg felmerül a zsírmáj gyanúja.
- Ilyen esetben laborvizsgálatokkal és speciális máj szerkezeti vizsgálattal tudjuk kimutatni a zsírmáj jelenlétét, a zsírosodás mértékét és a máj esetleges károsodásának stádiumát. Több rizikófaktor jelenléte esetén, mint például elhízás, cukorbetegség, magas vérnyomás, magas vérzsírszint, ajánlatos lehet tünetmentesen is elvégeztetni a hepatológiai ellenőrzést. Akkor pedig mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, ha tompa fájdalom jelentkezik a has jobb oldalán, extrém fáradtság, gyengeség vagy ok nélküli fogyás mutatkozik – hangsúlyozza Németh doktornő. - A diagnózis felállítása után pedig be kell vezetni egy zöldségekre, gyümölcsökre, teljes kiőrlésű gabonákra épülő étrendet, amelyben vissza kell szorítani a cukor, a telített zsírsavak, a feldolgozott szénhidrátok és az alkohol fogyasztását.
1. Zöldleveles zöldségek: a brokkoli, a spenót, a kelbimbó, a kelkáposzta és más zöld leveles zöldségek nem csak a testsúlycsökkentő diéta részeit képezhetik, de egérkísérletekben akadályozták a zsír lerakódását a májban.
2. Tofu: patkányokkal folytatott kísérletekben bebizonyosodott, hogy a szójafehérje tartalmú élelmiszerek, például az alacsony zsírtartalmú tofu csökkenthetik a májban lerakódott zsír mennyiségét.
3. Halak: bizonyos halak, például a tonhal, a pisztráng, a lazac, a makréla, a szardínia nagy mennyiségben tartalmaznak omega-3 zsírsavat (akár még olajos halkonzerv formájában is). Ez az anyag nem csak az egészséges zsírszint kialakítását segíti, de gyulladáscsökkentő hatása is van.
4. Magvak: a dió, a mandula és más magvak szintén magas omega-3 tartalmuk miatt segítik az egészséges májfunkciók fenntartását.
5. Zabpehely: a teljes kiőrlésű gabonák, például a zab egyrészt energiával látnak el, másrészt magas rosttartalmuk is segíti az emésztést.
6. Kávé: kutatások szerint a napi 2-3 kávé csökkenti az abnormális májenzimek termelődését, kiváló szabadgyök-fogó hatású és csökkenti a máj szerkezeti átépülését.
7. Avokádó: az egészséges zsírokban gazdag avokádó képes lassítani a májkárosodás folyamatát, magas rosttartalma miatt pedig támogatja a diétás célokat.
8. Alacsony zsírtartalmú tejtermékek: ugyancsak májvédő szerepűek a magas protein és alacsony zsírtartalmú tej és tejtermékek.
9. Napraforgómag: a benne található E-vitamin és az antioxidánsok segítik a más működését.
10. Olívaolaj: a magas omega-3 tartalmú olívaolaj hasznosabb alternatíva a főzéshez, mint a margarin és a vaj, ugyanis a májenzimek szintjét is képes csökkenteni.
11. Fokhagyma: nem csak remek ízt adhat az ételeknek, de a fokhagymapor a fogyásban és a vérzsírszint csökkentésben is segítség lehet.
12. Zöldtea: a zöldteának számos előnyös hatása ismert, a koleszterinszint csökkentéstől, a máj zsírtartalmának redukálásáig.
- Bár a nem-alkoholos zsírmáj kezdeti stádiumaiban nem okoz jellegzetes vagy komoly tüneteket, már ebben a fázisban fontos az életmódváltás. A kezelésben a sok esetben kapcsolódó állapotokat, például a magas vérnyomást és koleszterinszintet és a cukorbetegséget is meg kell célozni, valamint az ezek miatt kialakult következményeket is szükséges kezelni. Alapvető, hogy a zsírmáj felfedezésekor a betegnek rendszeresen kell ellenőriztetnie az állapotát, amely a fájdalmatlan máj szerkezeti vizsgálattal gyorsan, pontosan megtehető – hangsúlyozza dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. – A megfelelő étrend kialakításában pedig az orvosi irányítás mellett érdemes dietetikus segítségét is kérni.
Forrás: Hepatológiai Központ (www.hepatologiaikozpont.hu)
Májat érintő problémák kezelése:
Gasztroenterológiai problémák kezelése:
Rendelés típusa:
Rendelés helye: Mammut II. 5.em.
Telefonszám: +36 30 141 4240
A májzsugor vagy cirrózis a májkárosodás veszélyes stádiuma, ami évek alatt alakul ki a máj fokozatos zsugorodásának, hegesedésének következményeként. A májzsugor jelentősen hozzájárul a májelégtelenség és májdaganat kockázatának növekedéséhez, valamint nyelőcső visszér-tágulatot is okozhat. A diagnózis és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus.
A menopauza sok nőnél kellemetlen tünetekkel jelentkezik, mint például a hőhullámok, a hangulatváltozás és igen gyakran a hízás. Ez utóbbi pedig nem csak esztétikai kihívást jelenthet, de az egészségre is kihathat, számos betegség kockázatát, így a zsírmáj kialakulásáét is növelve. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. a zsírmáj rizikófaktoraira és a változókorban lévő nők kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.