A hepatológia a máj működésével, megbetegedéseivel és ezek gyógyításával foglalkozó orvosi tudományág. A májbetegségek diagnosztizálásával, kezelésével hepatológus szakorvos foglalkozik.
A különböző kórképek differenciálása képalkotó vizsgálatokkal történik, melyek:
Igaz, hogy a hepatológia a májra specializálódott orvosi szakterület, ellenben fontos tisztázni a gyakori májproblémákat.
Hazánkban igen gyakori a zsírmáj (steatosis hepatis) kialakulása, mely egy civilizációs betegség. E kórkép esetében triglyceridek felhalmozódása a májsejtekben. A kóros májenzim eltérések leggyakoribb okaként tartjuk számon. Eredetét tekintve két típust, alkoholos és nem alkoholos zsírmájat különböztetünk meg. A betegség okai között 80%-ban az elhízásról, obesitasról beszélhetünk.
Az alkoholos zsírmáj a túlzott alkoholfogyasztás miatt alakul ki. A nem alkoholos fajta a magyar lakosság több mint egy negyedét érinti, de ez a szám a nyugati országokban akár a népesség 50%-át is jelentheti.
E kórkép esetében elmondható, hogy az alkohol okozta károsodásban főként érintett szervek a májon kívül a hasnyálmirigy és az agy. Rövid távon a máj képes méregteleníteni az alkoholt. Ellenben a hosszú távon fogyasztóknál viszont a betegség jelei jelennek meg. A nők mivel biológiailag érzékenyebbek és hajlamosabbak az alkohol okozta tünetekre, ezért kisebb mennyiségű alkoholfogyasztás ellenére is létrejöhet a betegség.
Hepatitis vírusok okozzák a májsejt elhalással és májszövetben jelentkező gyulladással járó megbetegedéseket. Napjainkban a szakirodalom ezeket a vírusokat A-tól G-ig jelzi, azonban nem mindegyik fajtáját ismerjük. A vírusos hepatitisek sajátja, hogy az akut tünetekben sok a hasonlóság, viszont a fertőzés módját, terjedését, szövődményeiket tekintve eltérést mutatnak.
A vírusos májgyulladások két formája ismeretes. Az egyik az enterális (gyomor-bélcsatornát érintő), a másik a parenterális (gyomor-bélcsatornát megkerülő) forma.
Elsősorban a nőket érintő, általában krónikus formában lezajló májgyulladás, melyre emelkedett májenzimek jellemzőek. Az autoimmun hepatitis kiváltó okát gyakran igen nehéz megfejteni, hiszen az ilyen folyamatokra jellemző autoantitestek nem mindig kimutathatóak. A női nem képviselői között háromszor nagyobb arányban diagnosztizálják e megbetegedést. Jellemzői között tartjuk számon a laborértékben fellelhető májenzim emelkedést, az IgG megemelkedését, az esetleges autoantitestek jelenlétét, valamint a diagnosztikus jellegű szövettani vizsgálatot.
A Wilson-kór egy ritka anyagcsere betegség, mely genetikai úton öröklődik. E betegségben a máj nem képes a felesleges réz eltávolítására a szervezetből. Emiatt felhalmozódik a réz mennyisége a májban, majd a központi idegrendszerben, szemben és egyéb szervekben.
A májcirrhosis a máj krónikus megbetegedése, mely a máj kötőszövetes-heges szerkezeti változása és gyulladása révén alakul ki. Ekkor a szerv egészséges része zsugorodik, míg a heges szövet egyre nagyobb lesz, ez kézzel is tapintható. Több betegség végstádiumára jellemző a májzsugorodás.
Munkatársainkkal a Hepatológiai Központba érkező pácienseink teljes körű ellátására törekszünk.
Jelentkezzen be Hepatológiai Központunkba!
Májat érintő problémák kezelése: Gasztroenterológiai problémák kezelése: Rendelés típusa: Rendelés helye: Mammut II. 5.em. Telefonszám: +36 30 141 4240 Téma szakértője
Dr. Németh Aliz
A menopauza sok nőnél kellemetlen tünetekkel jelentkezik, mint például a hőhullámok, a hangulatváltozás és igen gyakran a hízás. Ez utóbbi pedig nem csak esztétikai kihívást jelenthet, de az egészségre is kihathat, számos betegség kockázatát, így a zsírmáj kialakulásáét is növelve. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. a zsírmáj rizikófaktoraira és a változókorban lévő nők kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.
A nem alkoholos zsírmáj a leggyakoribb krónikus májbetegség, ami egyre többeket érint világszerte. Mivel alapvetően életmód alapú betegségről van szó, a kezelés is erőteljesen épít az életmódváltoztatásra, amelynek alapjairól dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus beszélt.