Gyógyszeres terápia

Gyógyszeres terápia

Módosítva: 2020.09.30 09:48

A májbetegségek kezelésében elsődleges a gyógyszeres terápia megállapítása. Megkülönböztetjük az alkoholos- és immun indukálta májbetegségek gyógyszeres kezelését.

Alkoholos májbetegség kezelése

Az első és legfontosabb a gyógyszeres terápiát megelőzően a kiváltó tényező, jelen esetben az alkohol teljes, nem csak részleges elhagyása. Továbbá szakorvosi javaslatra a kezelés részét képezheti a B-vitamin készítmények használata is.

Metadoxin

B6-vitamin valamint pyrrolidon-karboxilát tartalmú készítmény. Az etilalkohol anyagcserét valamint a méregtelenítést segíti. Gátolja az alkoholos zsírmáj és a gyulladás kialakulását. A szervezetből eliminálja, azaz kiiktatja az etanolt. Májelégtelenségben nem adható.

Szteroidok

Heveny alkoholos májgyulladás esetén csökkenti a sejtkárosodást, illetve a toxikus hatású anyagcsere termékek által kiváltott gyulladást. Továbbá gátolja a kötőszövet képződést, csökkenti a rövidtávú halálozást. Számos mellékhatása miatt csak fekvő betegellátásban alkalmazzák.

Hepatitisek kezelése

Hepatitis B

A Hepatitis B kezelésére nukleozid analógok használatosak. Ezek a gyógyszerek gátolják a vírus szaporodását, továbbá elősegítik a szervezetből történő eliminációját. Csökkentik a következményes cirrhosis és májelégtelenség kialakulását. Hosszú távú szedése javasolt. A vírusszám redukálható, de a szervezetből teljesen nem kiiktatható. A páciensek rendszeres hepatológiai ellenőrzése, gondozása szükséges.

Megelőzése védőoltással történik:

  • Engerix -B: hepatitis B ellen véd
  • Twinrix: Hepatistis B és A ellen véd

Hepatitis C

A legújabb interferonmentes, tablettás kezelés 2-3 hónap alatt 95-100 %-ban teljes gyógyuláshoz vezet. Már a májzsugor stádiumáig el nem jutó esetek is kezelhetőek, gyógyíthatóak. Nem jár mellékhatásokkal. A gyógyszert igénylő páciensek ingyenesen jutnak a készítményhez. Védőoltás még nem áll rendelkezésre.

Immun májbetegség kezelése

Imuran- azathioprin/ szteroid terápia

Immunszupresszív készítmény, amelyet elsősorban a máj immunbetegségeiben alkalmazunk. A készítmény szedése csak orvosi kontroll mellett megengedett a vese-és májfunkciók szoros ellenőrzésével. Autoimmun májbetegségben szteroid terápiával együtt hosszú ideig adható.  Mivel immunrendszert gyengítő hatású, ezért alkalmazásával a betegek fogékonyabbak a bakteriális, vírus okozta illetve gombás fertőzésekre. A gyógyszer szedése mellett szoros nőgyógyászati és bőrgyógyászati kontroll is javasolt. Fontos tudni, hogy szervátültetésben e készítmény megakadályozza a beültetett szerv kilökődését.

Ursodezoxikolsav

E gyógyszer állati eredetű epesavkészítményből áll. Hatását úgy fejti ki, hogy jótékony epeösszetételt biztosít azáltal, hogy csökkenti a toxicus (mérgező) epesavak mennyiségét. Csökkenti a bőrviszketést, fáradékonyságot, továbbá javítja a májfunkciós paramétereket. Segítségével elodázható a májtranszplantáció ideje.

Egyéb

Sylimarin tartalmú készítmények

Máriatövismag kivonatát tartalmazó termék. Szabadgyökfogó, antitoxikus és antioxidáns, máj regenerációs hatással bír. Alkalmazható alkohol okozta májbetegségekben, de mindenképpen meg kell szüntetni a mérgezést okozó tényezőt. Továbbá krónikus májbetegségek, májgyulladás, máj kötőszövetes átalakulása esetén javasolt.

E-vitamin

Nagy dózisban alkalmazva antioxidáns hatással rendelkezik.

L-ornitin-L aszpartát

Aminosav készítmény, mely a máj méregtelenítő funkciójának károsodásakor keringő mérgező anyagcseretermékek (pl. ammónia) koncentrációját, ezáltal a központi idegrendszeri ún. hepaticus encephalopathia tüneteket (aluszékonyságtól a májkómáig) csökkenti.

B1- vitamin

Tablettában és parenterális kiszerelésben is elérhető. Májfunkciós zavar esetén csökken a B1-vitamin hasznosítása. Rendszeres alkoholfogyasztás, alultápláltság esetén mindenképpen pótolandó.

Téma szakértője

  • Dr. Németh Aliz

    • hepatológus, gasztroenterológus
  • Specialitások:

    Májat érintő problémák kezelése:

    • máj szerkezeti vizsgálat
    • alkoholos májbetegségek
    • alkoholos és nem alkoholos zsírmáj
    • májmegnagyobbodás, krónikus vírusos májbetegségek
    • akut májgyulladás, immun-, anyagcserezavar okozta májbetegségek

     

    Gasztroenterológiai problémák kezelése:

    • epés refluxbetegség, epehólyag működési zavara
    • hasnyálmirigy betegségek
    • puffadás, hasi fájdalmak, felszívódási zavarok
    • széklet változások

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • májszerkezeti vizsgálat 15 kg testsúlyt meghaladó gyermekek esetében is

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em. 

    Telefonszám:  +36 30 141 4240

     

    Online bejelentkezés

Hírek

Mi lehet a kapcsolat a menopauza és a zsírmáj közt?

A menopauza sok nőnél kellemetlen tünetekkel jelentkezik, mint például a hőhullámok, a hangulatváltozás és igen gyakran a hízás. Ez utóbbi pedig nem csak esztétikai kihívást jelenthet, de az egészségre is kihathat, számos betegség kockázatát, így a zsírmáj kialakulásáét is növelve. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. a zsírmáj rizikófaktoraira és a változókorban lévő nők kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Zsírmáj? 4 módszer a máj zsírmennyiségének csökkentésére

A nem alkoholos zsírmáj a leggyakoribb krónikus májbetegség, ami egyre többeket érint világszerte. Mivel alapvetően életmód alapú betegségről van szó, a kezelés is erőteljesen épít az életmódváltoztatásra, amelynek alapjairól dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus beszélt.

Az orvos válaszol

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK