Az epét érintő betegségeknek tekintetében beszélhetünk refluxról, epekövességről továbbá az epehólyag gyulladásáról. Hazánkban minden harmadik ember refluxbetegséggel küzd. A szövődmények elkerülése végett kiemelten fontos a probléma minél előbbi megoldása.
A reflux (azaz nyelőcső reflux, GERD) napjainkban az egyik leggyakoribb emésztési probléma. E kórkép esetén a gyomorszáj záróizma nem zár megfelelően és ezért a savas gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe. Ez a gyomorsav felmarja a nyelőcső falát, ezáltal gyulladást, fekélyt okoz. A páciens savas szájszagot, torok szárazságot, gyomorégést, enyhe hányingert tapasztalhat.
Kialakulásában szerepet játszik a záróizom gyengeség, túlsúly, a stresszhelyzet, egyes gyógyszerek továbbá az étkezés. Az étrendben szereplő zsíros ételek, magas koffeintartalom, erős fűszerek, túl hideg/meleg ételek és italok gyakran okoznak refluxot. Kockázat növelő tényező lehet az ülő munka, a nem megfelelő, rendszertelen táplálkozás, dohányzás, túlzott alkohol- és kávéfogyasztás.
Tünetek
Terápia
Gyógyszeres kezeléssel és/vagy életmódi, táplálkozási változtatásokkal a betegség prognózisa javítható.
Epekövesség kialakulásakor az epeváladékból kiváló kristályok összetapadnak, ún. epeköveket hoznak létre. Ezek mérete és összetétele a kiváltó októl függően változhat. Az epeköveknek két fajtája ismeretes. Az egyik, gyakrabban előforduló formája magas koleszterinszint miatt jelentkezik, ekkor koleszterinkőről beszélhetünk. Ebben az esetben a máj a normálisnál nagyobb mennyiségű koleszterint választ ki. A másik kövességi forma a ritkábban előforduló pigmentkő. Ennek színe sötétebb és kisebb méretű. Leggyakrabban máj- és epeproblémák, pl. májzsugor, különböző fertőzések talaján, a máj által termelt bilirubinból alakul ki.
Hajlamosító tényezők
Tünetek
Az esetek nagy részében az epekövesség tünetmentes. Sokszor akkor derül ki, hogy e betegség fennáll, amikor más okból röntgenvizsgálatot vagy éppen műtétet végeznek el. Más esetben a szövődmény jelenléte hívja fel a figyelmet epekövességre. Zsíros ételek fogyasztása után gyakori, hogy az epehólyag elzáródik. Ilyenkor epegörcs alakul ki, mely jobb bordaív alatti, heves, görcsös, jobb vállba kisugárzó fájdalomként jelentkezik. A görcsök ismétlődően jelentkeznek, a fájdalom egyaránt lehet éles vagy tompa.
Abban az esetben, ha az epefolyadék nem tud elfolyni, felülfertőződik, és az epehólyag akut (heveny) gyulladása jön létre. Ezt a kórképet magas láz, sárgaság mellett jelentkező fájdalom kíséri. Amennyiben a közös elvezető csatorna záródik el sárgaság alakul ki, mely a pangó epe felülfertőződésével epeútgyulladást (cholangitis) okoz. Ez egy életet veszélyeztető állapot, mely minden esetben kórházi ellátást igényel.
Az epeutak elzáródásakor észlelhető, hogy a széklet színe agyagszürkévé, míg a vizelet sötét színűvé válik. Emellett a bőrfelületet és a szem ideghártyáját érintő sárga elszíneződés (icterus) is megfigyelhető. Gyakori, hogy e tünetek mellé hányinger, hányás, fokozott gázképződés társul.
Az epekő bekerülhet a hasnyálmirigy kivezető csövébe, ilyenkor a szerv heveny gyulladása (pancreatitis acuta) következik be. Mivel ez a kórkép is életveszélyes, kórházi kezelés javallott.
Terápia
Napjainkban az esetek 90%-ában laparoszkópos (hastükrözéses) eljárással végzik az epekő eltávolítását. Ahhoz, hogy elvégezhető legyen a beavatkozás bizonyos technikai és általános feltételek szükségesek. Epekövesség esetén a műtéti beavatkozás mellett egyéni, speciális étrend is szükséges.
Az epehólyag gyulladása általában epekövesség talaján alakul ki. Láz, görcsös hasi fájdalom, hányás, sárgaság kíséri. A kórkép az esetek legnagyobb részében az epehólyag ürülési zavara, epepangás miatt jön létre. Az epepangás okozhat gyulladást, melyhez gyakran társul bélbaktériumok által létrejött felülfertőződés.
Tünetek
Diagnózis
Terápia
A heveny időszakban, azaz az első 48 órában műtéti úton eltávolítható a szerv. Emellett gyógyszeres kezelés, antibiotikum adása szükséges. Amennyiben az epeutakban is keletkezett kő, akkor ennek az eltávolítása sürgető, hiszen az esetleges gyulladás átterjedhet a májra és tályog alakulhat ki.
Online bejelentkezés belgyógyászati vizsgálatra!
Májat érintő problémák kezelése: Gasztroenterológiai problémák kezelése: Rendelés típusa: Rendelés helye: Mammut II. 5.em. Telefonszám: +36 30 141 4240 Téma szakértője
Dr. Németh Aliz
A májzsugor vagy cirrózis a májkárosodás veszélyes stádiuma, ami évek alatt alakul ki a máj fokozatos zsugorodásának, hegesedésének következményeként. A májzsugor jelentősen hozzájárul a májelégtelenség és májdaganat kockázatának növekedéséhez, valamint nyelőcső visszér-tágulatot is okozhat. A diagnózis és a kezelés lehetőségeiről beszélt dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus.
A menopauza sok nőnél kellemetlen tünetekkel jelentkezik, mint például a hőhullámok, a hangulatváltozás és igen gyakran a hízás. Ez utóbbi pedig nem csak esztétikai kihívást jelenthet, de az egészségre is kihathat, számos betegség kockázatát, így a zsírmáj kialakulásáét is növelve. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. a zsírmáj rizikófaktoraira és a változókorban lévő nők kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.