A májbetegségeket érintő terápia egyik alap pillére a gyógyszeres kezelés mellett a megfelelő, a páciensre szabott étrend kialakítása. Továbbá nagyon fontos megemlíteni, hogy a betegség stádiuma merőben meghatározza az étrend jellemzőit. Amennyiben a májbetegség kezdeti időszakában már körvonalazódik a megfelelő táplálkozás, a betegség végkimenetele javul. Egyéni, személyre szabott étkezési terv összeállítása javasolt, melynek érdekében javasolt a szakember, dietetikus segítségét kérni.
A betegség első napján az étrend egyik fő pillérét a folyékony, főleg vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmazó, rostban szegény élelmiszerek adják. Fogyaszthatók ízesített teák, sovány tejtermékek. A páciens étvágyának és állapotának javulásával az étrend bővíthető: levesekkel, főzelékkel, mag nélküli gyümölcspürékkel, sovány sajtokkal, sovány túróval, majd lágy tojás, sovány húsok, hal következhet. További javulás után könnyen emészthető, energia és fehérje gazdag, zsírszegény étrend javasolt.
A zsírfogyasztás korlátozása alacsony zsírtartalmú nyersanyagok kiválasztásával, illetve megfelelő konyhatechnológiai eljárásokkal érhető el. Az értékes, állati eredetű fehérjék védik a májat és elősegítik a gyógyulást.
Az étrend gerincét a különböző szénhidrátok képezik. Lisztet, rizst, burgonyát, tésztaféléket, gyümölcsöt, gyümölcsalapú ételeket, valamint rostban szegény zsenge főzelékeket bőven tartalmazhat az étrend. Csökkent, vagy hiányos epeképződés következményeként létrejöhet a székrekedés, ami kellemetlen puffadás érzetet vált ki.
A puffadást és a gyulladást a magas rosttartalmú élelmiszerek fokozzák. A zöldségek közül kerülendőek a magas illóanyag tartalmú valamint a puffadást okozó élelmiszerek, pl. hagymafélék, karfiol, karalábé, brokkoli, káposztafélék. Továbbá, javasolt zöldség és gyümölcsök esetében a héj eltávolítása, hiszen magas rosttartalma miatt nehezíti az emésztést.
A diéta célja ebben a szakaszban az, hogy a leromlott szervezetet feltáplálja, melyet a szakember a májműködés támogatásával, megfelelő fehérje ellátással tudja elérni.
Az étrend fő jellemzői:
Mivel a máj igen fontos szerepet játszik a vitamin háztartásban is, májbetegségben ezért fokozottan ügyelni kell a megfelelő vitaminbevitelre.
A májbetegség utolsó stádiumában elég szigorú étrend betartása javasolt. Diétájában főleg a bőséges kalória és fehérje bevitelre kell törekedni, ami kb. testsúly kilogrammonként 1,5 g fehérjét jelent. A fehérjebiztosítás céljából javasolt a jól hasznosuló, állati eredetű fehérje forrásokat felhasználni (pl. sajt, tojás, tejtermék, hús). A zsírbevitel normál mértékű lehet, ami testsúly kilogrammonként kb. 0,8 g-ot jelent. A magas kalóriaigényt minőségi szénhidrátok adásával biztosíthatjuk (gabonafélék, burgonya, rizs, dara, keksz). A páciensek általában nem kedvelik az édes ízt, emiatt a cukorfogyasztás korlátozása nem jelent problémát.
Májkímélő étrend esetében ajánlatos a napi 5-6-szori étkezés. A gyakori kis étkezések kímélik a szervezetet, továbbá csökkentik a teltségérzetet, illetve émelygés kialakulásának lehetőségét.
Az alkoholfogyasztás miatt kialakuló ártalmak minden szervet és szövetet érintenek, de legfőképp a májat.
Ennek egyik oka, hogy a máj feladata a káros anyagokat kiszűrni a vérből. A folyamat során a szervezetbe kerülő toxikus anyagok hatása első ízben a májszöveten érvényesül. Bár a máj az a szerv, amely viszonylag nagymértékben képes a regenerálódásra, ellenben minden alkoholfogyasztás alkalmával, átszűrődik a májon, sok-sok májsejt pusztul el.
Emellett a máj ellát emésztési feladatokat, a vércukor- és koleszterinszintet szabályozza, a vér alakos elemeinek képzését végzi. Nagyon fontos szerepet tölt be a fertőzésekkel szembeni védelemben, ezért alkohol okozta májbetegség esetében ez a funkció is zavart szenved.
A betegség szövődményeinek megelőzése érdekében mindenképpen javasolt az alkohol elhagyása.
Dietetikai konzultációra bejelentkezés
Téma szakértői
A menopauza sok nőnél kellemetlen tünetekkel jelentkezik, mint például a hőhullámok, a hangulatváltozás és igen gyakran a hízás. Ez utóbbi pedig nem csak esztétikai kihívást jelenthet, de az egészségre is kihathat, számos betegség kockázatát, így a zsírmáj kialakulásáét is növelve. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. a zsírmáj rizikófaktoraira és a változókorban lévő nők kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.
A nem alkoholos zsírmáj a leggyakoribb krónikus májbetegség, ami egyre többeket érint világszerte. Mivel alapvetően életmód alapú betegségről van szó, a kezelés is erőteljesen épít az életmódváltoztatásra, amelynek alapjairól dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus beszélt.