A diabetológia a vércukorháztartás zavaraival, a cukorbetegség (diabétesz) megelőzésével, szövődményeivel foglalkozó orvosi szakterület. Diabétesz esetében 4 nagy csoportról beszélhetünk, úgy, mint: 1-es és 2-es típusú diabétesz, prediabétesz (a cukorbetegséget megelőző állapot), terhességi diabéteszt.
Számos diabetológiai betegség összefügg a májat érintő problémákkal.
Kettes típusú diabétesz esetén gyakran obesitas, magas koleszterin- és trigliceridszint jellemző, mely a zsírmáj (steatosis hepatis) kialakulásában játszik szerepet. Továbbá inzulinrezisztencia is könnyen indukálja e megbetegedést. A magas triglicerid lerakódik a májban, mely kóros szabadgyöktermelést, gyulladásos reakciót indukál.
Az obesitasnak igen nagy szereppel bír, hiszen következményes steatosis hepatist okoz, mely a májban fibrózis (rostos elfajulás), továbbá súlyos, előrehaladott szerkezeti átépülés, májzsugorodás (cirrhosis) kialakulásával jár. A cirrhosis hepatis rákmegelőző állapot és a kötőszövetesen átalakuló májban nő az esélye a primer hepatocellularis carcinoma (májból kiinduló daganatos betegség) kialakulásának.
A testtömeg csökkentésével javul a steatosis mértéke, ezáltal csökken a GPT (glutamát-piruvát alanin-aminotranszferáz) értéke. Zsírmáj és epepangás együttes megjelenésekor a laborértékeben GPT, GGT (gamma-glutamil transzferáz) és ALP (alkalikus foszfatáz) emelkedése tapasztalható.
A fent említett tünetek esetén Cukorbetegközpontunk munkatársai készséggel állnak pácienseink rendelkezésére.
A diabetológiát felölelő szakterület bővebb leírása a Cukorbetegközpont oldalán található.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Hepatológiai kivizsgálásra itt jelentkezhet!
A menopauza sok nőnél kellemetlen tünetekkel jelentkezik, mint például a hőhullámok, a hangulatváltozás és igen gyakran a hízás. Ez utóbbi pedig nem csak esztétikai kihívást jelenthet, de az egészségre is kihathat, számos betegség kockázatát, így a zsírmáj kialakulásáét is növelve. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. a zsírmáj rizikófaktoraira és a változókorban lévő nők kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.
A nem alkoholos zsírmáj a leggyakoribb krónikus májbetegség, ami egyre többeket érint világszerte. Mivel alapvetően életmód alapú betegségről van szó, a kezelés is erőteljesen épít az életmódváltoztatásra, amelynek alapjairól dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus beszélt.