A diabetológia a vércukorháztartás zavaraival, a cukorbetegség (diabétesz) megelőzésével, szövődményeivel foglalkozó orvosi szakterület. Diabétesz esetében 4 nagy csoportról beszélhetünk, úgy, mint: 1-es és 2-es típusú diabétesz, prediabétesz (a cukorbetegséget megelőző állapot), terhességi diabéteszt.
Számos diabetológiai betegség összefügg a májat érintő problémákkal.
Kettes típusú diabétesz esetén gyakran obesitas, magas koleszterin- és trigliceridszint jellemző, mely a zsírmáj (steatosis hepatis) kialakulásában játszik szerepet. Továbbá inzulinrezisztencia is könnyen indukálja e megbetegedést. A magas triglicerid lerakódik a májban, mely kóros szabadgyöktermelést, gyulladásos reakciót indukál.
Az obesitasnak igen nagy szereppel bír, hiszen következményes steatosis hepatist okoz, mely a májban fibrózis (rostos elfajulás), továbbá súlyos, előrehaladott szerkezeti átépülés, májzsugorodás (cirrhosis) kialakulásával jár. A cirrhosis hepatis rákmegelőző állapot és a kötőszövetesen átalakuló májban nő az esélye a primer hepatocellularis carcinoma (májból kiinduló daganatos betegség) kialakulásának.
A testtömeg csökkentésével javul a steatosis mértéke, ezáltal csökken a GPT (glutamát-piruvát alanin-aminotranszferáz) értéke. Zsírmáj és epepangás együttes megjelenésekor a laborértékeben GPT, GGT (gamma-glutamil transzferáz) és ALP (alkalikus foszfatáz) emelkedése tapasztalható.
A fent említett tünetek esetén Cukorbetegközpontunk munkatársai készséggel állnak pácienseink rendelkezésére.
A diabetológiát felölelő szakterület bővebb leírása a Cukorbetegközpont oldalán található.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Hepatológiai kivizsgálásra itt jelentkezhet!
Magyarországon hepatitisz A járvány van, ugyanis a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint az év első két hónapjában a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva hétszeresére nőtt a hepatitis A fertőzés gyanújával jelentett fertőző betegek száma. Milyen tünetek és körülmények esetén gyanakodhatunk a fertőzésre? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus válaszolt a kérdésre.
A nem-alkoholos zsírmáj az legelterjedtebb krónikus májbetegség, ami a nyugati világban a felnőttek közel negyedét érinti. A veszélye pedig nem csak abban áll, hogy ez a rendellenes májfunkciók vezető oka, de számos betegség önálló rizikófaktora is. Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus az ismertebb szövődményeken túl a stroke növekvő kockázatára és a megelőzés lehetőségére hívta fel a figyelmet.