Autoimmun hepatitis

Autoimmun hepatitis

Módosítva: 2020.09.30 09:41

Elsősorban a nőket érintő, általában krónikus formában lezajló májgyulladás, melyre emelkedett májenzimek jellemzőek. Az autoimmun hepatitis kiváltó okát gyakran igen nehéz megfejteni, hiszen az ilyen folyamatokra jellemző autoantitestek nem mindig kimutathatóak.

Előfordulása

A női nem képviselői között háromszor nagyobb arányban diagnosztizálják e megbetegedést. Jellemzői között tartjuk számon a laborértékben fellelhető májenzim emelkedést, az IgG megemelkedését, az esetleges autoantitestek jelenlétét, valamint a diagnosztikus jellegű szövettani vizsgálatot.

Formái

A betegség megjelenése három formában ismert. Az egyik eshetőség az, amikor a betegek egy akut májgyulladásra jellemző tüneteket tapasztalnak (pl. hányás, hányinger, rossz közérzet, hasi fájdalom, később sárgaság). Másik előfordulási formája lappangva, tünetmentesen kezdődik, később lehetséges, hogy a májzsugorodás tünetei és szövődményei (pl. hasvíz) is fellelhetők.

Diagnózis

Az autoimmun hepatitis kialakulása napjainkban sem tisztázott. Több tényező, pl. a környezeti hatás és a genetikai jellemzők együtt befolyásolja. Gyakran e betegség más kórképekkel együtt van jelen. Ide tartoznak pl. az autoimmun pajzsmirigy betegségek, pajzsmirigygyulladás, cukorbetegség, rheumatoid arthritis, Sjörgen-szindróma, colitis ulcerosa.

A betegség megállapításához szövettani vizsgálat szükséges. Előrehaladott állapotban fizikális vizsgálattal esetlegesen érezhető a májzsugorodás okozta lebenyezettség, mely a szerv felületén tapintható. A szövettani kép krónikus májgyulladást mutat, heveny formája ritkán fordul elő. A jelentkező tüneteket (májtáji feszítő érzés, csillag naevusok, sárgaság, portális hipertónia) is az akut vagy krónikus jelleg differenciálja. Kiemelten fontos, hogy a szakorvos el tudja különíteni az autoimmun hepatitist a gyógyszer okozta májkárosodástól, a krónikus vírusos hepatitistől illetve a Wilson-kórtól.

Terápia

A betegséget gyógyszeresen, legtöbbször szteroid tartalmú készítményekkel kezelik, ami a terápia alapköve. A gyógyszeres terápia szükségességét és hosszát szakorvos állapítja meg. Előrehaladott, a kezelésre nem reagáló, súlyos állapotban májátültetés szükséges.

Téma szakértője

  • Dr. Németh Aliz

    • hepatológus, gasztroenterológus
  • Specialitások:

    Májat érintő problémák kezelése:

    • máj szerkezeti vizsgálat
    • alkoholos májbetegségek
    • alkoholos és nem alkoholos zsírmáj
    • májmegnagyobbodás, krónikus vírusos májbetegségek
    • akut májgyulladás, immun-, anyagcserezavar okozta májbetegségek

     

    Gasztroenterológiai problémák kezelése:

    • epés refluxbetegség, epehólyag működési zavara
    • hasnyálmirigy betegségek
    • puffadás, hasi fájdalmak, felszívódási zavarok
    • széklet változások

     

    Rendelés típusa:

    • személyes, rendelői vizit
    • kizárólag felnőtt (18 éves kor feletti) ellátás
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • májszerkezeti vizsgálat 15 kg testsúlyt meghaladó gyermekek esetében is

     

    Rendelés helye: Mammut II. 5.em. 

    Telefonszám:  +36 30 141 4240

     

    Online bejelentkezés

 

Hírek

Mi lehet a kapcsolat a menopauza és a zsírmáj közt?

A menopauza sok nőnél kellemetlen tünetekkel jelentkezik, mint például a hőhullámok, a hangulatváltozás és igen gyakran a hízás. Ez utóbbi pedig nem csak esztétikai kihívást jelenthet, de az egészségre is kihathat, számos betegség kockázatát, így a zsírmáj kialakulásáét is növelve. Dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus. a zsírmáj rizikófaktoraira és a változókorban lévő nők kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Zsírmáj? 4 módszer a máj zsírmennyiségének csökkentésére

A nem alkoholos zsírmáj a leggyakoribb krónikus májbetegség, ami egyre többeket érint világszerte. Mivel alapvetően életmód alapú betegségről van szó, a kezelés is erőteljesen épít az életmódváltoztatásra, amelynek alapjairól dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus beszélt.

Az orvos válaszol

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK